Nasze szkoły w rankingu Perspektyw

Autor: DP 24.01.2020 Nr: 4/2020
9 stycznia, a więc tego samego dnia, kiedy opublikowano ranking, w którym znalazł się m.in. jarosławski „Plastyk", w szkole otwarto dwie wystawy: pierwsza to prace II Podkarpackiego Rysunku Klas Dyplomowych, a druga – prace z VI Wewnątrzszkolnego Konkurs
9 stycznia, a więc tego samego dnia, kiedy opublikowano ranking, w którym znalazł się m.in. jarosławski „Plastyk", w szkole otwarto dwie wystawy: pierwsza to prace II Podkarpackiego Rysunku Klas Dyplomowych, a druga – prace z VI Wewnątrzszkolnego Konkurs
Fot. DP

REGION:

Fundacja edukacyjna „Perspektywy” w tym roku po raz 22. przygotowała ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Wśród nich znalazły się również szkoły z powiatów jarosławskiego i przeworskiego.

Ranking opracowywany jest na podstawie trzech głównych kryteriów: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Dodatkowo, w rankingu techników uwzględnia się jeszcze wyniki egzaminu zawodowego. Ranking bierze pod uwagę tylko szkoły, w których w maju 2019 r. maturę zdawało min. 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W rankingu liceów najlepsze dwieście szkół w kraju otrzymuje tytuł „Złotej szkoły”, czyli tzw. złotą tarczę, szkoły z pozycji 201. do 500. – srebrną, a od 501. do 1000 – brązową. Wśród techników złota tarcza przysługuje za miejsca w pierwszej setce, srebrna – za miejsca od 101. do 300., a brązowa – od 301. do 500. To swoisty wyznacznik jakości szkoły.

 

Nie jest źle, ale…

Wśród liceów ogólnokształcących żadna z naszych szkół nie znalazła się w najlepszej dwusetce zestawienia. Najlepiej wypadło I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Jarosławiu zajmując 473. miejsce w Polsce i 24. w województwie. Mimo niewielkiego spadku względem poprzedniego roku, w którym szkoła zajmowała 391. pozycję w kraju, przez kolejny rok, jako jedyne liceum z naszego terenu może posługiwać się tytułem „Srebrnej szkoły”. Z kolei na „brązową tarczę” zasłużyły cztery licea z naszych powiatów. Pierwszym z nich jest II Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu (Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego), które zajęło 619. miejsce w Polsce (29. w województwie), notując awans względem 2019 r., kiedy zajęło 781. pozycję. Kolejne to Liceum Ogólnokształcące im. Króla Wł. Jagiełły w Przeworsku sklasyfikowane na 733. miejscu w kraju (41. w województwie), które awansowało z 847. miejsca w poprzednim roku. W zestawieniu ujęto też Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Sieniawie – 793. miejsce (44. w województwie) – oraz Liceum Plastyczne im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu (942. w kraju i 55. w województwie), które wskoczyły do rankingu spoza najlepszego tysiąca w roku ubiegłym.

 

Awans o kilkaset miejsc

Choć liceom nieco zabrakło, to wśród techników mamy szkołę, która przez najbliższy rok może posługiwać się tytułem „Złotej szkoły” – jest to Technikum nr 2 im. S. Banacha w Jarosławiu. Szkoła zajęła 64. miejsce wśród najlepszych techników w Polsce (6. w województwie). To bardzo duży awans biorąc pod uwagę fakt, że w 2019 r. była na 440. miejscu. Spory awans zanotowało też Technikum nr 6 w Jarosławiu (Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego). W bieżącym zestawieniu jest na 138. miejscu w kraju (8. na Podkarpaciu), a rok temu było poza najlepszą „pięćsetką”. Na 264. miejscu (15. na Podkarpaciu) znajduje się Technikum nr 3 w Jarosławiu (Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. M. Dąbrowskiej), rok temu było na 294. pozycji. Te dwie szkoły otrzymały „srebrne tarcze”. W rankingu wojewódzkim, choć poza najlepszą „pięćsetką” w kraju, sklasyfikowano również: na 31. miejscu na Podkarpaciu – Technikum nr 1 w Jarosławiu (Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących); na 35. miejscu – Technikum w Zespole Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku oraz na 59. miejscu – Technikum nr 5 w Jarosławiu (Zespół Szkół Innowacyjnych).

Komentarze
Popularne
Komentowane