Rekordzista miał cofnięty licznik o 188 tys. kilometrów

Autor: ek 07.02.2020 Nr: 6/2020
Od stycznia policjanci kontrolują również stan drogomierza.
Od stycznia policjanci kontrolują również stan drogomierza.

Zaniżanie przebiegu w samochodach wcale nie należy do rzadkości. Przez niecały miesiąc obowiązywania nowych przepisów jarosławscy policjanci zatrzymali dziesięć pojazdów ze sfałszowanym stanem drogomierza. Podobne przypadki ujawniono również w powiecie przeworskim.

Wraz z początkiem stycznia policjanci nabyli nowe uprawnienia. Działając w myśl nowych przepisów mundurowi sprawdzają stan drogomierza w kontrolowanych pojazdach. Pierwsze ingerencje zostały już wykryte. Wcale nie jest ich mało. Czyżby „cofnięte liczniki” były prawdziwą plagą na naszych drogach?

– Od początku stycznia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego jarosławskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej 10 pojazdów w których nie zgadzał się stan liczników – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Przykładów wcale nie trzeba daleko szukać. W niedzielę, 25 stycznia w Jarosławiu na ul. Krakowskiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej, kierującego volkswagenem. Po zweryfikowaniu danych w systemie informatycznym okazało się, że przebieg ostatniego badania technicznego był mniejszy o ponad 188 tys. kilometrów.

   Zaś w poniedziałek, 26 stycznia funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali do kontroli drogowej w Jarosławiu, kierującego bmw. W tym przypadku licznik pojazdu mógł zostać „cofnięty” o ponad 10 tys. kilometrów.

– Teraz we wszystkich tych przypadkach policjanci wyjaśniają jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny – mówi A. Długosz.

   Dane niezgodne z rzeczywistością wykazały również pojazdy skontrolowane przez przeworskich policjantów.

– Od początku stycznia ujawniono 12 takich przypadków – mówi asp. szt. Justyna Urban, rzecznik prasowy KPP w Przeworsku, nadmieniając że podobnych przypadków ujawniono więcej. Jak ustalono były one wynikiem błędów popełnionych przez diagnostów.

   Zjawisko cofania liczników przez lata było zmorą nabywców samochodów używanych. Proceder ten ma ukrócić zmiana przepisów. Pamiętajmy, że od tego roku cofnięcie przebiegu w samochodzie jest kwalifikowane prawnie jako przestępstwo, za które grozi nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Komentarze
Popularne
Komentowane