Papież Franciszek i Kazik Staszewski pomagają w Jarosławiu

Autor: SN 21.02.2020 Nr: 8/2020
Papież Franciszek i Kazik Staszewski pomagają w Jarosławiu

Pomimo rozwoju nauki i techniki, wciąż musimy pochylić głowy z pokorą nad niektórymi chorobami. Jedną z nich jest mukowiscydoza – choroba, która atakuje od środka organizmy najbardziej niewinnych – dzieci. Mimo nieuleczalności, rodziny chorych, a także inni ludzie dobrej woli nie ustają w wysiłkach, aby pomóc tym, którym z pozoru nie da się pomóc.

Pani Monika Bartnik, mama chorego na mukowiscydozę ośmiolatka bazując na swoich doświadczeniach i widząc sytuację chorych na Podkarpaciu, postanowiła aktywnie walczyć z sytuacją nie tylko swoją, ale wszystkich rodzin w podobnej sytuacji. Założyła więc fundację Mukohelp, która poprzez różne zbiórki, akcje, a także coroczne bale charytatywne organizuje pomoc dla wszystkich związanych z tą chorobą. – Pierwszy bal przyniósł ponad 70 000 złotych. Zaangażował się nawet ks. arcybiskup Adam Szal, a także Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda. Pomoc takich osób jest bardzo ważna i cenna. Następny bal przyniósł już 220 tys. złotych, co pozwoliło nam rozwinąć skrzydła. Sprowadziliśmy na Podkarpacie profesjonalnego fizjoterapeutę, Mikołaja Kowalskiego, i umożliwiliśmy indywidualne konsultacje dla rodzin. Ogólne szkolenia i informacje w internecie nie dają pełnej wiedzy co i jak robić. Opłacamy fizjoterapię w domu, co pozwala oszczędzić rodzinom ok. 10 tys. złotych rocznie. W tej chorobie kluczowy jest dostęp do specjalistów i odpowiednich warunków leczenia – mówi Monika Bartnik, prezes fundacji Mukohelp.

Codzienność jest uciążliwa nie tylko dla chorych, ale też ich otoczenia. Rodzice muszą się poświęcić opiece nad dzieckiem, a zarazem pogodzić to z pracą zawodową, która musi zapewnić niezbędne środki na leczenie. Mukohelp pomaga przejść przez trudną codzienność, a ta jest bardzo wymagająca. Oprócz codziennych inhalacji i drenaży, trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie i ochronie. Dla chorego o obniżonej odporności nawet kichnięcie może być zagrożeniem. Niedopuszczalne jest także przebywanie kilku chorych osób w jednym pomieszczeniu. Może wtedy dojść do zakażenia krzyżowego i mutacji choroby, co bardzo komplikuje jej leczenie i terapię.

Aby pomóc wszystkim związanym z mukowiscydozą, Mukohelp organizuje coroczny bal charytatywny, żeby zdobyć środki finansowe. W tym roku, 22 lutego, odbędzie się już czwarta edycja i wśród wielu licytowanych przedmiotów będą dary od papieża Franciszka wraz z jego błogosławieństwem, Pierwszej Damy RP, a nawet słynnego muzyka Kazika Staszewskiego.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane