Burmistrz Radymna zapowiada remont kamienic

Autor: ek 13.03.2020 Nr: 11/2020
Stan niektórych kamienic jest na tyle zły, że zagraża przechodniom.
Stan niektórych kamienic jest na tyle zły, że zagraża przechodniom.

Pod koniec 2019 roku Miasto Radymno wykonało przeglądy wszystkich budynków mieszkalnych będących własnością lub współwłasnością miasta, a także tych w których wykonuje zarząd. Raport o ich stanie przedstawił Burmistrz podczas ostatniej sesji.

– Nie ma co ukrywać. Stan mieszkań jest miernej jakości – podsumował Mieczysław Piziurny, burmistrz Radymna.

 Miasto Radymno posiada 36 mieszkań komunalnych, 15 socjalnych oraz 19 mieszkań własnościowych, nad którymi sprawuje zarząd. Podczas ostatniej sesji omówiony został stan budynków przy ul. Rynek, Słowackiego, Zamkniętej, Lwowskiej, oraz Złotej Górze ze wskazaniem niezbędnych do wykonania prac. W budynkach jest wiele do zrobienia.. Nienajgorszy stan zewnętrzny to tyko pozory. Wiele budynków wymaga m.in. wykonania nowych instalacji, udrożnienia wentylacji czy remontu dachu.

– Stan jest bardzo kiepski. Prawda jest taka że miasto przez lata nie ponosiło żadnych nakładów na poprawę stanu technicznego. Najpilniejszą potrzebą jest udrożnienie wentylacji w mieszkaniach. Będziemy typować najpilniejsze potrzeby i szukać pieniędzy żeby ratować je przed całkowitą degradacją – tłumaczył Burmistrz.

Niestety nadzór nad większością z tych budynków sprawuje konserwator zabytków, co znacznie utrudnia sprawę.

– Odbyłem rozmowę z panią konserwator, żeby obrać jakąś ścieżkę remontów i zabezpieczeń tych budynków. Praktycznie nie ma możliwości prawnych, żeby wejść tam z jakimiś pracami nawet zabezpieczającymi przechodniów przed niebezpieczeństwem – wyjaśniał M. Piziurny. - Przede mną rozmowa z inspektorem budowlanym. Nie mamy wyjścia musimy zacząć działać – zapowiada.

 

Odezwali się spadkobiercy

Dodatkowym mankamentem wielu kamienic jest nieuregulowany stan prawny. Obecnie trwają dwa postępowania sądowe, w których spadkobiercy dawnych właścicieli ubiegają się o ich zwrot. Chodzi o kamienicę przy ul. Rynek 10 oraz Rynek 13.

– Do postępowania zgłosiły się osoby z Izraela, czyli pochodzenia żydowskiego. Są to spadkobiercy dawnych właścicieli – mówiła Anna Philipp-Pruchnik, radca prawny UM Radymna nadmieniając, że toczy się postępowanie, w którym miasto będzie musiało wykazać ponoszone przez lata koszty. Jak zakończą się te sprawy. Trudno w tej chwili cokolwiek powiedzieć.

 

Co z pustostanami?

Radni poruszyli również kwestię budynków, które pozostały po nieistniejących już szkołach. Chodziło o budynek przy ul. Sienkiewicza oraz Lwowskiej. W tej jednak kwestii nie padło żadne konkretne rozwiązanie. Podobnie zakończyła się dyskusja odnośnie remontu remizy strażackiej. Burmistrz zapewnił, że wie o jej potrzebach, obiecał podjąć działania w tej sprawie, ale przekonywał, że priorytetem jest dla niego polepszenie warunków życia mieszkańców.

– Przedstawiłem stan techniczny budynków, w których mieszkają ludzie, więc chyba nikt nie wątpliwości od czego trzeba zacząć – mówił M. Piziurny. – Zaniedbania co najmniej 20-letnie powodują że teraz trzeba wybierać i robić to co konieczne – wyjaśnił.

Komentarze
Popularne
Komentowane