Życie w czasie zarazy

Autor: erka 20.03.2020 Nr: 12/2020 2
Przed wejściem do budynku Ratusza mierzona jest temperatura oraz dokonywana dezynfekcja.
Przed wejściem do budynku Ratusza mierzona jest temperatura oraz dokonywana dezynfekcja.
Fot. UM Jarosławia

Opustoszałe ulice, zamknięte kina, restauracje i część sklepów, zawieszone zajęcia w szkołach i świecące pustkami kościoły. Apele o pozostanie w domach i urzędy maksymalnie ograniczające przyjmowanie interesantów. Liczba zarażonych rośnie. Coraz więcej ludzi poddawanych jest kwarantannie. Są pierwsze przypadki zgonów. Ludzie robią zapasy jakby pandemia już wybuchła. Gromadzą papier toaletowy, drożdże, cukier, mąkę i kasze. Zachowanie mieszkańców przybierało w ubiegłym tygodniu znamiona popłochu. Na szczęście przychodzi uspokojenie. - Zachowajmy rozsądek. Postępujmy racjonalnie - napominają władze. Podobnie apeluje Kościół. To ważne, bo tylko w taki sposób poradzimy sobie z zagrożeniem wywołanym przez zjadliwego wirusa.

Zmiany w urządach, szkołach na granicach

Ze względów bezpieczeństwa starostwa, urzędy miast i gmin oraz podległe jednostki organizacyjne zwracają się z prośbą o odroczenie, o ile to możliwe, załatwiania wszelkich spraw. Odwołane zostały wszystkie zaplanowane na najbliższy czas wydarzenia.

 Petentów nie przyjmuje Starostwo Powiatowe w Jarosławiu (16 624-63-25) oraz w Przeworsku (16 648-70-09). Do końca miesiąca zawieszony zostaje punkt rejestracji pojazdów w Radymnie. Ograniczenia w przyjmowaniu petentów wprowadziły  Powiatowe Urzędy Pracy Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, Zakłady Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu (16 621-25-60) oraz Przeworska Gospodarka Komunalna (16 648-82-36) prosi o załatwianie spraw w formie elektronicznej lub telefonicznej. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu (994 - numer alarmowy) informuje, że w razie problemów z połączeniem istnieje możliwość kontaktu pod dodatkowym numerem 605 573 733.

   Urząd Miasta Jarosławia wprowadził obowiązek poddania się przez osoby wchodzące do budynku Ratusza oraz kamienicy Rynek 6 bezdotykowemu badaniu temperatury ciała i dezynfekcji dłoni. Przyjmowanie petentów odbywa się jedynie na parterze Ratusza.

   Urząd Miasta Radymna (16 628-24-17) prosi o rozważenie wcześniejszego kontaktu telefonicznego. Tym bardziej, że wiele spraw da się omówić czy załatwić drogą telefoniczną lub mailową, bez konieczności wychodzenia z domu.

   Od 16 marca do odwołania petenci Urzędu Miejskiego w Pruchniku (16 623-61-14) obsługiwani będą w ograniczonym zakresie. Zalecany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny. Obsługa odbywa się w wyznaczonych godzinach.

   Urząd Gminy Jarosław (16 624-86-10) prosi o wcześniejsze umówienie się telefoniczne. W Urzędzie Gminy Pawłosiów (16 622-03-80) w sprawach ważnych możliwy jest codzienny kontakt telefoniczny.

   Urząd Gminy Roźwienica (16 622-58-22) informuje, że od poniedziałku, 16 marca kasa Urzędu Gminy będzie nieczynna do odwołania. Nieczynna pozostaje również kasa Urzędu Gminy Chłopice (16 624-00-00).

   Urząd Gminy Rokietnica zachęca do korzystania z informacji telefonicznej (16 622-13-91, 16 622-13-78) oraz usług elektronicznych, podobnie jak Urząd Gminy Wiązownica (16 622-36-31).

   Od 13 marca do odwołania wprowadzone zostały ograniczenia obsługi interesantów w Urzędzie Gminy Laszki (16 628-50-46). Wyznaczone zostały terminy, w których odbywać się będzie wypłata zasiłków w poszczególnych miejscowościach (szczegóły na stronie internetowej gminy).

   Urząd Gminy Radymno (16 628-11-38) informuje, iż wszystkie wnioski, pisma, zgłoszenia przyjmowane będą wyłącznie przy głównych drzwiach wejściowych do urzędu, przez uprawnionego pracownika.

   Od poniedziałku,16 marca do odwołania Urząd Miasta Przeworska (16 648-78-44) nie będzie przyjmował interesantów, z wyłączeniem USC, który będzie obsługiwać wyłącznie osoby przychodzące w sprawie rejestracji narodzin, zgonów i wydawania dowodów osobistych.

   W Urzędzie Miasta i Gminy Kańczuga (16 642-31-42) uruchomiona została specjalna linia dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy w zakresie spraw urzędowych. Po godzinach pracy urzędu do godz.20 można uzyskać informacje pod nr tel. 533 588 017.

Klientów nie będzie przyjmował Urząd Gminy Przeworsk (16 648-73-97). W przypadku osobistej wizyty w urzędzie klienci mają możliwość kontaktu z pracownikami przez domofon.

   Rozważenie wcześniejszego kontaktu telefonicznego rekomenduje Urząd Gminy Gać (16 641-14-29), Urząd Gminy Tryńcza (16 642-12-21), Urząd Gminy Jawornik Polski (16 651-40-14) oraz Urząd Gminy Zarzecze (16 640-15-29). Petentów tylko w sprawach ważnych po wcześniejszym umówieniu przyjmuje Urząd Miasta i Gminy Sieniawa (16 622-73-01). Interesantów nie przyjmuje Urząd Gminy Adamówka. Załatwianie spraw odbywa się poprzez kontakt elektroniczny lub telefoniczny (16 622-90-01).

 

Uczelnie, szkoły, przedszkola, żłobki

Do 25 marca odwołane zostały zajęcia na jarosławskiej uczelni, w szkołach, przedszkolach oraz żłobkach zlokalizowanych na terenie obu powiatów. Wszystkie placówki już 12 i 13 marca świeciły pustkami. Nauczyciele oraz dyrektorzy szkół kontaktują się z uczniami oraz z ich rodzicami poprzez dzienniki elektroniczne dodając niezbędne komunikaty oraz zadania, które uczniowie mają za zadanie wykonać w domu.  

Niestety odnotowana liczba spotkań, dzieci i młodzieży na podwórkach szkolnych, placach zabaw oraz sklepach jest niepokojąca, dlatego dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz osoby, którym leży na względzie dobro ogółu, apelują o pozostawanie w domach.

 

Kościoły

W niedzielę, 15 marca Kościoły świeciły pustkami. Stosując się do zaleceń rządu zdecydowana większość wiernych skorzystała z transmisji Mszy świętych poprzez radio i telewizję. Ci, którzy udali się do Kościoła musieli zachować bezpieczną od siebie odległość. W tym samym czasie w Kościele nie mogło przebywać więcej niż 50 osób. W wielu Kościołach Komunia św. przyjmowana była na rękę, co dopuszczają przepisy liturgiczne. Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św.  obowiązywać będzie do 29 marca.

 

Kultura

Nieczynny do odwołania pozostaje m.in. Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie oraz Przeworsku, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu czy Podziemne Przejęcie Turystyczne. Tym samym odwołane są wszystkie mniejsze i większe wydarzenia: warsztaty, koncerty, pokazy, wernisaże. Do 29 marca nieczynna będzie kryta pływalnia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jarosławiu, a do odwołania Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przeworsku, którego część noclegową przeznaczono dla osób objętych kwarantanną. Zamknięte orliki, boiska, stadiony oraz hale sportowe. Na hali sportowej MOSiR w Jarosławiu zaplanowane rozgrywki ligowe zgodnie z wytycznymi odbywać się będą bez udziału publiczności. Zamknięte do odwołania pozostaje Kino Ikar, Kino na Biegunach oraz Kino Warszawa. Wszystkie biblioteki na terenie miast i gmin również nie funkcjonują. Swoją działalność zawiesiły muzea, domy i kluby seniora.

 

Granice

Od 15 marca od godziny 0.00 jedynym, czynnym przejściem granicznym z Ukrainą jest Korczowa. Obsługiwany jest tam ruch samochodów osobowych, ciężarowych, busów i autobusów. Nie ma możliwości przekraczania granicy pieszo. Od 16 marca do 3 kwietnia został wprowadzony zakaz wjazdu na Ukrainę osób bez obywatelstwa tego kraju (z wyjątkami). Ponadto na wszystkich granicach Polski wprowadzono ograniczenia przy wjeździe cudzoziemców do Polski. Osoby wracające do kraju po 15 marca muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

 

Poczta

Poczta Polska również zareagowała na wprowadzenie stanu epidemicznego w Polsce. Poczta Polska zawiesza bowiem przyjmowanie paczek i listów do innych krajów. Placówki pocztowe będą pracowały krócej, a przy każdym okienku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba.

 

W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo zdrowotne apelujemy o ostrożność, racjonalne i odpowiedzialne zachowanie! Stosujmy się do zaleceń służb sanitarnych, unikajmy dużych skupisk ludzkich i przestrzegajmy zasad higieny!

 

Komentarze
Popularne
Komentowane