Będzie remont kolejnego fragmentu muru

Autor: ek 20.03.2020 Nr: 12/2020
Na terenie miasta prowadzona jest również budowa muru oporowego oraz schodów przy ul. Tarnowskiego.
Na terenie miasta prowadzona jest również budowa muru oporowego oraz schodów przy ul. Tarnowskiego.

Jeszcze w tym roku kontynuowany będzie remont zabytkowego muru oporowego przy ul. Podgórze. Na ten cel Miasto pozyskało 220 tys. zł dotacji w ramach konkursu ogłoszonego przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie na terenie miasta prowadzona jest również budowa muru oporowego oraz schodów przy ul. Tarnowskiego.

– To już III etap skomplikowanego procesu przywracania świetności tego ważnego obiektu. Bardzo dziękuję za wsparcie Pani Minister Annie Schmidt-Rodziewicz – mówi burmistrz Waldemar Paluch.

   Mur oporowy, który ma 217 metrów długości i wysokość od 3,5 do 6 metrów, jest remontowany sukcesywnie od kilku lat.

– W tegorocznym zakresie działań znalazło się bardzo ważne zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem na odcinku od 16 do 20 przęsła, z wykorzystaniem technologii

mikropalowania - mówi Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Jarosławia.

W przeciągu ostatnich lat wyremontowano najbardziej zniszczony odcinek muru. Wykonano żelbetowy oczep i palowanie skarpy oraz częściowo przebudowano przypory (przęsła), czyli pionowe elementy wzmacniające, których jest 23.

   Remont muru jest bardzo ważny ze względu na jego wartość historyczną. Wybudowany został w 1728 roku w celu wzmocnienia skarpy wzgórza Św. Mikołaja z XVII – wiecznym Opactwem Benedyktynek. Na jego terenie funkcjonuje Ośrodek Formacji i Kultury Chrześcijańskiej, chętnie odwiedzany przez turystów i pielgrzymów z kraju i z zagranicy oraz  Katolickie Niepubliczne Mikołajkowe Przedszkole im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Dlatego całe założenie wraz z murem górnym i basztami (własność klasztoru) oraz murem dolnym (własność miasta) stanowi niewątpliwie jedną z większych atrakcji Jarosławia, świadczącą o bogatym dziedzictwie kulturowym.

 

Inny mur już w remoncie

Gmina Miejska Jarosław prowadzi również prace przy ul. Tarnowskiego. Zadanie inwestycyjne obejmuje budowę muru oporowego wraz z balustradą, schody terenowe oraz utwardzenie chodnika.

– Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi zostaje zachowana dotychczasowa forma architektoniczna muru oporowego, schodów terenowych i słupków balustrady. Zmienia się jedynie rodzaj materiałów budowlanych do ich wykonania – mówi Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Jarosławia.

Stopnice schodów zostaną wykonane z płyt granitowych, dzięki czemu nie będą śliskie. Chodnik z kostki brukowej zostanie obramowany krawężnikami z obrzeżami granitowymi. Całość dopełnią obustronne balustrady o wysokości 1,10 m.

Komentarze
Popularne
Komentowane