Wota u Jana

Autor: erka 20.03.2020 Nr: 12/2020
Wota u Jana

Wotum to dar serca składany z wdzięczności za doznane łaski lub w geście błagalnym w wypraszanej modlitwami intencji. Są najczęściej przejawem indywidualnych próśb, choć istniały też wota grupowe np. cechów lub miast, najczęściej w postaci srebrnych tablic z inskrypcjami wyrażającymi intencje ofiarodawców.

 Początki zakładania wotów datuje się na czasy pobytu w Jarosławiu jezuitów. Ofiarowano je zasadniczo przed oblicze obrazu Matki Bożej. Pierwszymi darami były dwie złote korony, wysadzane drogimi kamieniami na głowy Maryi i Jezusa w 1580 roku. Ofiarowała je Zofia Kostkowa, na krótko przed śmiercią. Korony przechowywano w skarbcu kościelnym do czasu konfiskaty przez Austriaków. Po kasacie zakonu w 1773 roku kościół św. Jana (obecna kolegiata  pw. Bożego Ciała  w Jarosławiu) został ograbiony ze wszystkich kosztowności przez wszystkich najeźdźców i użytkowników. Do kultu została przywrócony dopiero na początku XIX w. Na domiar złego w 1862 roku wybuchł wielki pożar, który pozbawił to co jeszcze ocalało .

Podczas porządkowania starej zakrystii w 2006 roku odnaleziono kilkadziesiąt sznurów korali i pereł. W 2009 roku przeprowadzono renowację i umieszczono wota w pięciu gablotach przed ołtarzem głównym. Wszystkie wota złożone do stóp Matki Bożej Śnieżnej świadczą o wielkim przywiązaniu wiernych do tego wizerunku i podzięce za doznane łaski.

 Jerzy Czechowicz

 

Komentarze
Popularne
Komentowane