Wybory mimo pandemii

Autor: ek 27.03.2020 Nr: 13/2020
W wyborach wzięło udział przeszło 3 tys. obywateli.
W wyborach wzięło udział przeszło 3 tys. obywateli.

Elżbieta Grunt nowym Wójtem Gminy Jarosław. W niedzielę, 22 marca pomimo rozwijającej się pandemii koronawirusa odbyła się druga tura wyborów.

Pierwsza tura wyborów na Wójta Gminy Jarosław miała miejsce w niedzielę, 8 marca. Wówczas obecna sekretarz gminy Jarosław Elżbieta Grunt startująca z KWW „Gospodarna Gmina Jarosław” uzyskała 2 439 głosów. Na drugim miejscu uplasował się radny powiatu jarosławskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pełkiniach i prezes Klubu Sportowego Płomień Morawsko Leszek Szczybyło z KWW „Doświadczenie i Rozwój”, który uzyskał 1 861 głosów. Pomiędzy tymi kandydatami odbyła się II tura wyborów.

   Wybory rozpoczęły się w niedzielę o 7. rano, bez większych zakłóceń. W związku z istniejącym zagrożeniem epidemiologicznym wdrożono szczególne środki bezpieczeństwa. Przed wejściem do lokali stanęły stanowiska z płynem do dezynfekcji. Wyborcy byli wyposażani w jednorazowe długopisy i rękawiczki, a lokale regularnie wietrzone.

   Do godziny 14. lokal wyborczy w Koniaczowie odwiedziło około 80 osób, spośród 562 uprawnionych.

– Wszyscy stosowali się do ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa. Nie było osoby, która odmówiłaby dezynfekcji. Wszyscy korzystali z jednorazowych rękawiczek, niektórzy przynosili swoje – mówi Marta Bożek, przewodnicząca komisji. – Wśród głosujących były również osoby starsze, które pomimo zagrożenia zdecydowały się na wzięcie udziału w wyborach – dodaje.

   Uprawnionych do głosowania było 10 562 osoby. Głosowało 3 004 wyborców. Na wójta została wybrana Elżbieta Grunt, która uzyskała 1 719 głosów. Jej kontrkandydat Leszek Szczybyło zdobył 1 271 głosów.

  Ze względu na zaistniałą w kraju sytuację wiele osób opowiadało się za odroczeniem wyborów. Wielu nie wzięło w nich udziału. Problemem, który pojawił się tuż przed samymi wyborami, były komisje. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie w piątek, 20 marca nie wszystkie komisje miały jeszcze pełny skład. Ich członkowie wycofywali się w ostatniej chwili.

Komentarze
Popularne
Komentowane