Koronawirus. Szkoła na odległość

Autor: dp 27.03.2020 Nr: 13/2020
Koronawirus. Szkoła na odległość
Fot. UMiG Sieniawa

Za nami pierwszy tydzień nauki prowadzonej zdalnie. To sytuacja nowa zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Jak sobie radzą?

Na terenie miasta Jarosławia wszystkie szkoły podstawowe korzystają z elektronicznych dzienników, które w znacznym stopniu usprawniają komunikację podczas zdalnego nauczania. Jak poinformowała Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jarosławia, jarosławscy nauczyciele i uczniowie korzystają też z narzędzi jakie proponują instytucje kulturalne, czy wydawnictwa edukacyjne, a praca grupowa jest prowadzona przez ogólnie dostępne komunikatory.

Nauczyciele mają opracowane roczne rozkłady materiału, w tym trudnym czasie dostosowują metody i narzędzia pracy, które pozwolą na realizację podstawy programowej. Regulacje odgórne mają się pojawić niebawem – mówiła w czwartek, 19 marca R. Chlebowska.

Jak wiemy, dzień później, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że uczniowie nie wrócą do szkół przed Wielkanocą. Minister edukacji zaapelował do rodziców o zrozumienie i cierpliwość, a do nauczycieli, by podczas zadawania materiału uwzględniali możliwości uczniów, a także ich dostępność do komputerów i Internetu w domach – zwłaszcza tam, gdzie jest kilkoro dzieci i pracujący zdalnie rodzice. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele znaleźli się w zupełnie nowej sytuacji, stąd też pojawiają się i problemy. Jakie?

Najczęstszym problemem jest słaby, zawieszający się Internet, czy problem wynikający z posiadania jednego komputera w domu, z którego korzysta również rodzic wykonujący pracę zdalną. Są też rodzice, którzy nie chcą, żeby dziecko miało pocztę elektroniczną i mogło korzystać z komputera, ale tym rodzicom dyrektorzy już wyjaśnili, jak ważne jest, żeby dzieci uczyły się będąc w domu – wyjaśnia R. Chlebowska.

Niestety, do momentu zamknięcia Gazety nie uzyskaliśmy od Urzędu Miasta w Przeworsku odpowiedzi na pytania dotyczące nauki w przeworskich podstawówkach. Temat ten będziemy kontynuować, tym bardziej, że dotarł do nas głos rodzica jednego z uczniów, który pyta, dlaczego w szkole jego dziecka do dziś nie wprowadzono elektronicznego dziennika. Oprócz codziennych udogodnień, znacznie ułatwiałby teraz naukę.

Komentarze
Popularne
Komentowane