Na pierwszej linii w walce z koronawirusem

Autor: ek 27.03.2020 Nr: 13/2020
Strażacy z KP PSP w Jarosławiu wyposażeni m.in. w specjalne kombinezony dokonują pomiaru temperatury na granicy w Korczowej. Fot. KP PSP w Jarosławiu.
Strażacy z KP PSP w Jarosławiu wyposażeni m.in. w specjalne kombinezony dokonują pomiaru temperatury na granicy w Korczowej. Fot. KP PSP w Jarosławiu.

Niestety nie wszyscy w obecnej sytuacji mogą sobie pozwolić na pozostanie w domu. Nie brakuje osób, które z narażeniem życia wykonują swoje zawodowe obowiązki. Do szerokiego grona tych osób należą również służby mundurowe.

Na Podkarpaciu jedynym przejściem granicznym dokonującym odpraw z Ukrainą jest Korczowa. W ciągu minionego tygodnia tworzyły się tu wielokilometrowe kolejki. Ruch towarowy, który zwykle odbywał się przez kilka przejść od ponad tygodnia skupia się tylko w jednym miejscu.

– Stoję tu od wczoraj. Niektórzy są tu jeszcze dłużej. Zarejestrowałem samochód i czekam na wywołanie. Jeśli nic się nie zmieni jutro o 17.40 będę mógł podjeżdżać pod granicę, ale czy uda mi się ją przekroczyć niewiadomo – mówił jeden z ukraińskich kierowców TIR-a oczekujący we wtorek, 17 marca na parkingu w Korczowej.

W podobnej sytuacji pozostawało wiele innych kierowców. Zaparkowane pojazdy można było spotkać na obu poboczach drogi prowadzącej w kierunku przejścia granicznego. Na chwilę obecną ruch został trochę opanowany, choć czas oczekiwania samochodów ciężarowych nadal wynosi do 30 godzin.

   Działania wspomagające funkcjonariuszy Straży Granicznej na przejściu w Korczowej prowadzą również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu.

– Strażacy dokonują pomiaru temperatury ciała u osób przekraczających granicę – mówi mł. bryg. Waldemar Czernysz, rzecznik prasowy KP PSP w Jarosławiu. – Działania prowadzone są w 12-godzinnym systemie zmianowym, przy zachowaniu należytych standardów bezpieczeństwa – wyjaśnia.

Strażacy wyposażeni są w specjalne kombinezony, maseczki, okulary, obuwie i rękawiczki.

– Do tej pory nie odnotowaliśmy żadnego przypadku związanego z koronawirusem – mówił w piątek, 20 marca rzecznik KP PSP w Jarosławiu.

 

Więcej pracy mają policjanci

Policjanci z obu powiatów realizują czynności wspomagające dla służb sanitarnych, które prowadzą działania w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego.

– W tym trudnym dla wszystkim okresie policjanci wykonują swoje ustawowe obowiązki, przestrzegając procedur bezpieczeństwa. Sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną nie potrzebują dodatkowej pomocy, reagują na zgłoszenia przemocy domowej, zatrzymują sprawców przestępstw oraz nietrzeźwych kierujących – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Komentarze
Popularne
Komentowane