Historia straży wpisana w dzieje wsi

Autor: erka 27.03.2020 Nr: 13/2020
Jan Paszczyński zbiera także informacje związane z historią i tradycją regionu.
Jan Paszczyński zbiera także informacje związane z historią i tradycją regionu.

- Przygotowanie materiałów i pisanie tej książki przywołało wspomnienia - tak Jan Paszczyński rozpoczyna opowieść o ponad 110 letniej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzowie. Publikację, w której znajdziemy też wiele informacji o dziejach Chorzowa oraz historie ludzi i opisy akcji strażackich stworzył wspólnie z żoną Ireną. Książkę wydało Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Parafii Tyniowice.

Zanim druh Jan został strażakiem swoją przygodę z ogniem rozpoczął jako 5-latek od współudziału w podpaleniu stodoły. Zdarzyło się to przy podkradaniu miodu gdy razem z trzy lata starszym Ryśkiem tak poddymiali pszczoły i wylizywali ramki, że nie zauważyli tlących się liści. - Tak to Jasiek i Rysiek zostali podpalaczami. Marzyłem, żeby się jakoś zrehabilitować. Dopiero po 12 latach dano mi szansę. W 1966 roku wstąpiłem do OSP - wspomina.

W publikacji znajdziemy dzieje straży wpisujące się w historię wsi. Ważne daty i wspomnienia oraz relacje z akcji gaśniczych. Autorzy związani od urodzenia z lokalną społecznością zawarli w książce informacje ukazujące życie wsi widziane oczami mieszkańca i zarazem strażaka.

Jan Paszczyński jest znaną nie tylko w strażackim gronie postacią To dzięki niemu OSP w Chorzowie może poszczycić się izbą pamięci przypominającą muzeum sprzętu strażackiego i uznaną na poziomie ogólnopolskim kroniką.

Komentarze
Popularne
Komentowane