Nie wierz we wszystko

Autor: ek 27.03.2020 Nr: 13/2020
Przykład SMS-a, na którego nie należy odpowiadać.
Przykład SMS-a, na którego nie należy odpowiadać.

Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed oszukańczymi ogłoszeniami związanymi np. potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19, czy przejęciem przez NBP środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”.

Przestępcy jako tła swojej działalności najczęściej używają komunikatów i fałszywych informacji związanych z epidemią. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, czy urzędy państwowe. W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców.

Warto przy okazji też wspomnieć o kolejnym przykładzie niewłaściwych zachowań, kiedy zwłaszcza w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, czy działań służb państwowych. Wydarzenia te nie mają miejsca, a jedynie nawołują do paniki – co jest niedopuszczalne i nieodpowiedzialne. Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane