Modernizacja dworu w Roźwienicy

Autor: erka 27.03.2020 Nr: 13/2020
- Po remoncie poddasze wróci do funkcji biurowej - mówi Tomasz Kotliński, wójt Gminy Roźwienica.
- Po remoncie poddasze wróci do funkcji biurowej - mówi Tomasz Kotliński, wójt Gminy Roźwienica.

Pochodzący z końca XIX w dwór w Roźwienicy, w którym obecnie jest siedziba urzędu gminy przechodzi modernizację. Wymieniana jest więźba dachowa wraz z pokryciem. Budynek będzie docieplony oraz wymieniona zostanie stolarka i przebudowane pomieszczenia poddasza. Wartość prac przekroczy 1,5 mln zł. Gminie udało się zdobyć niemal 600 tys. zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Złożyliśmy wniosek o kolejne dofinansowanie do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Czekamy na decyzję - dodaje Tomasz Kotliński, wójt Gminy Roźwienica. Siedziba gminy wymagała remontu od dawna, ale samorząd zwlekał stawiając w pierwszej kolejności realizację inwestycji skierowanych bezpośrednio do mieszkańców. Ostatnie prace zabezpieczające przy dworze wykonano kilkanaście lat temu. Odwodniono go wtedy i zaizolowano fundamenty. Obecnie powstaje nowy dach. Przebudowywane są też pomieszczenia poddasza przeznaczonego na pokoje biurowe oraz ocieplany strop.

- Ogłosiliśmy też postępowanie na dostawę i montaż stolarki okiennej. Ze względu na zabytkowy charakter budynku okna muszą być dostosowane do charakteru dworku, w określonych barwach i kształcie. Nad pracami czuwają służby konserwatorskie - przypomina wójt. Cztery okna umiejscowione na parterze będą drewniane. Reszta może być wykonana w innej technologii. Od zewnątrz stolarka będzie w odcieniach brązu.    

- Jeszcze w marcu planujemy ogłoszenie kolejnego zamówienia obejmującego wymianę instalacji centralnego ogrzewania wraz z kotłem. W dalszych planach mamy zabezpieczenie zabytkowej cerkiewki w Tyniowicach oraz położonego w tej samej miejscowości spichlerza - dodaje T. Kotliński.

Komentarze
Popularne
Komentowane