Sesja mimo zakazu zgromadzeń

Autor: erka 03.04.2020 Nr: 14/2020
- Nie mieliśmy innego wyjścia. Sesja musiała się odbyć - zapewnia Krzysztof Strent. zastępca wójta gm. Wiązownica. (
- Nie mieliśmy innego wyjścia. Sesja musiała się odbyć - zapewnia Krzysztof Strent. zastępca wójta gm. Wiązownica. (

W poniedziałek, 30 marca br. radni gminy Wiązownica obradowali na sesji poświęconej podwyżce opłat za odbiór odpadów. Zwołano ją mimo wprowadzonego zakazu zgromadzeń. - Decyzja o zwołaniu sesji została podjęta po konsultacjach ze służbami wojewody. Ograniczenie o zakazie zgromadzeń nie stosuje się do wykonywania zadań i obowiązków służbowych - wyjaśnia Krzysztof Strent, zastępca wójta gm. Wiązownica.

Samorządy rezygnują z planowanych sesji, a nawet odwołują już ustalone. Jak tłumaczy zastępca wójta Wiązownicy gmina nie miała innego wyjścia i sesję zwołać musiała. - Mieliśmy jedne z najniższych opłat za odbiór odpadów. Wynosiły one 10 zł od mieszkańca za segregowane i 20 za zmieszane. Podsumowanie stycznia i lutego pokazało, że rośnie ilość odbieranych śmieci i ustalone stawki nie pokrywają kosztów. Dlatego konieczne jest dostosowanie opłat do realnych wydatków - wyjaśnia zastępca wójta.

Nowe opłaty wyniosą: 15 zł za odpady segregowane i 30 za zmieszane.

Warto przypomnieć, że gmina zajmuje się gospodarką odpadami w zakresie organizacji ich odbioru. Nie może natomiast do tego zadania dopłacać, ani czerpać korzyści. Wszystkie koszty mają pokryć mieszkańcy.

Sesja odbyła się mimo pojawiających się uwag ze strony mieszkańców. Mieszkaniec Zapałowa Błażej Piliszko będący pracownikiem gm. Radymno wystosował nawet apel do władz gm. Wiązownica o odwołanie sesji. Przesłał go także do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Sanepidu i lokalnych mediów. Zwracał w nim uwagę na zagrożenie ze strony koronawirusa.

Komentarze
Popularne
Komentowane