Naraziła personel szpitala?

Autor: dp 03.04.2020 Nr: 14/2020
Szpital w Przeworsku został zobligowany do przejęcia pacjentów z powiatów łańcuckiego i leżajskiego.
Szpital w Przeworsku został zobligowany do przejęcia pacjentów z powiatów łańcuckiego i leżajskiego.

W ubiegłym tygodniu w szpitalu SP ZOZ w Przeworsku przebywała pacjentka, u której kilka dni po opuszczeniu placówki przeprowadzone testy wykazały obecność koronawirusa. Kwarantannie poddanych zostało 16 pracowników szpitala, którzy mieli bezpośredni kontakt z pacjentką, a dwóch pacjentów objęto nadzorem.

Początkowo wiadomość krążyła po mieście i w mediach społecznościowych tzw. pocztą pantoflową. Mieszkańcy zastanawiali się, czy to pierwszy przypadek koronawirusa w ich mieście, a jeśli tak, to dlaczego nie ma na ten temat oficjalnych informacji. Wątpliwości szybko zostały rozwiane przez dyrekcję szpitala. W wydanym 26 marca oświadczeniu poinformowano, że szpital nie hospitalizuje żadnego pacjenta z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, również wśród personelu szpitala nie ma nikogo z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Podstawy do obaw jednak mogły być, bo w dalszej części oświadczenia dowiadujemy się, że od jednej z pacjentek, która przebywała w przeworskim szpitalu, cztery dni po jego opuszczeniu, został pobrany wymaz. Test został pobrany w jednym z podkarpackich szpitali i wykazał wynik pozytywny. Jak poinformował zastępca dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ w Przeworsku, Janusz Szynal, pacjentka zgłosiła się do przeworskiego szpitala bez objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem.

Nie potwierdziła kontaktu z osobą zakażoną lub podejrzewaną o zakażenie, powracającą z zagranicy lub przebywającą na kwarantannie. Personel szpitala, 16 osób, który miał bezpośredni kontakt z pacjentką został poddany kwarantannie. Osoby te czują się dobrze i nie występują u nich objawy zakażenia. Również pacjenci (dwie osoby), którzy mieli kontakt z pacjentką, zostali zgłoszeni i objęci nadzorem PSSE w Przeworsku – informował J. Szynal.

Z oświadczenia dowiadujemy się też, że dopilnowano wszelkich procedur. Wykonano dekontaminację, a obecnie szpital pracuje w trybie ostro-dyżurowym. Ograniczono obsadę do niezbędnego minimum, gwarantującego bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Jak zapewnia dyrekcja SP ZOZ, wszystkie zalecenia Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Wojewody Podkarpackiego wdrażane są na bieżąco.

Dokładamy wszelkich starań aby mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej nadal świadczyć pomoc wszystkim potrzebującym nie tylko z naszego powiatu – czytamy w oświadczeniu.

 

Warto zauważyć, że na przeworski szpital w ostatnim czasie spadła odpowiedzialność za pacjentów z powiatów łańcuckiego i leżajskiego, z którego prawdopodobnie pochodziła wcześniej wymieniona pacjentka. Przyjmowane są głównie przypadki, gdzie życie pacjenta jest zagrożone, a także m.in. porody, których również jest więcej w ostatnim czasie. Dlatego też borykający się z problemami finansowymi, ale starający się wyjść na prostą, szpital zwrócił się z apelem do samorządowców, przedsiębiorców i mieszkańców o darowizny na rzecz placówki. Prośbę tę argumentuje koniecznością pilnych i koniecznych działań, takich jak zakup potrzebnego sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej. Wpłat można dokonywać na nr konta:

Bank Spółdzielczy Przeworsk

21 9106 0008 2005 0011 8880 0015

z dopiskiem: "darowizna KORONAWIRUS"

 

Komentarze
Popularne
Komentowane