Nowi diakoni Archidiecezji Przemyskiej

Autor: ek 05.06.2020 Nr: 23/2020
dk. Piotr Gliniak, dk. Łukasz Liszka, dk. Michał Stęchły, dk. Patryk Szałas, dk. Wojciech Szular
dk. Piotr Gliniak, dk. Łukasz Liszka, dk. Michał Stęchły, dk. Patryk Szałas, dk. Wojciech Szular
Fot. WSD w Przemyślu

W niedzielę, 24 maja w kaplicy górnej Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyły się święcenia diakonatu, którym przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Archidiecezja Przemyska zyskała 19 nowych diakonów. Pięciu z nich pochodzi z powiatu jarosławskiego lub przeworskiego: diakon Piotr Gliniak (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jarosławiu (Łazy Kostkowskie), diakon Łukasz Liszka (parafia pw. Ducha Świętego (Fara) w Przeworsku), diakon Michał Stęchły (parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Ujeznej), diakon Patryk Szałaj (parafia pw. św. Michała Archanioła w Zarzeczu) oraz diakon Wojciech Szular (parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej).

   Ze względu na epidemię koronawirusa święcenia diakonatu nie odbyły się według tradycji w wybranych parafiach kandydatów, tylko w kaplicy seminaryjnej.

   Zadaniem diakona jest m.in. asystowanie biskupowi i kapłanowi w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii Świętej, czytanie Ewangelii, głoszenie homilii, przewodniczenie nabożeństwom czy sprawowanie sakramentaliów.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane