Kapliczka słupowa w Rączynie

Autor: MS 26.06.2020 Nr: 26/2020
Kapliczka słupowa w Rączynie

Gdybyśmy przenieśli się w czasy Rzeczpospolitej szlacheckiej bylibyśmy świadkami nieustannych najazdów tatarskich, jak też przemierzania tych ziem przez niezliczone szwedzkie armie. Czasy Potopu szwedzkiego, podczas którego sam król szwedzki Karol Gustaw poprowadził armię i zajął Jarosław zaznaczyły się  również w historii innych miejscowości takich jak Rączyna.

Śladem po tamtych czasach w Rączynie jest kapliczka słupowa stojąca na początku wsi przy głównej drodze. Z racji swojej wysokości nie sposób jej nie zauważyć. Przez miejscowych nazywana jest "Figurą". Jest to ceglana smukła, wysoka kapliczka w formie obelisku, którego główna część zbudowana została w kształcie podłużnego ośmioboku, a w górnej części oddzielonej gzymsem znajduje się nisza z figurką Matki Bożej. Na daszku umieszczony jest niewielki metalowy krzyż. - Figurę wystawili Szwedzi. W czasie wojny ze Szwecją była tu bitwa i dużo żołnierzy poległo - mówi pani Maria, mieszkanka Rączyny. Kapliczka kryje w sobie tajemnicę, którą próbował rozwiązać jeden z mieszkańców wioski. - Sąsiad dokopał się do betonu i dalej już nie kopał ale tam może być ktoś pochowany, może nawet jakieś szychy tu leżą - dodaje pani Maria

Kilkuwiekowa kapliczka w Rączynie co warto podkreślić jest odnowiona i zadbana. Nie jest pierwszą która kryje  tajemnice z przeszłości i możliwe jest że nigdy się nie dowiemy całej prawdy o jej powstaniu. Tajemniczość takich miejsc wzbudza jednak zainteresowanie pasjonatów historii, którzy podejmują próby rozwikłania zagadek miejscowych opowieści.

Komentarze
Popularne
Komentowane