Figura Matki Bożej przy pałacu w Roźwienicy

Autor: MS 17.07.2020 Nr: 29/2020
Figura Matki Bożej przy pałacu w Roźwienicy

Zwyczaj stawiania figur Matki Bożej przy dworach i pałacach był dość powszechny w naszym regionie. Jednym z przykładów tego typu małej architektury jest figura w parku przy pałacu w Roźwienicy. Rozległy park z licznymi ścieżkami położony jest przy głównej drodze w centrum wsi, a w budynku pałacu mieści się obecnie Urząd Gminy Roźwienica.

 Znajdująca się w wiekowym parku figura Matki Bożej ustawiona jest na wąskim, kolumnowym cokole. Nad jej głową rozciąga się blaszany ozdobny baldachim chroniący figurę przed opadami deszczu czy nadmiarem słońca. Pod figurą wokół cokołu usypany jest kamienny kopczyk, przy którym można zobaczyć palące się znicze i kwiaty. Na ramionach Matki Bożej rozłożony jest różaniec - Figura w parku jest bardzo stara, jeszcze za czasów jak panem w Roźwienicy był Górski. Teraz jest miejscem gdzie odprawiane są majówki - mówi pani Danuta, mieszkanka Roźwienicy. Górscy herbu Szeliga nabyli Roźwienicę około połowy XIX wieku i mieszkali tutaj do czasów II wojny światowej. W rękopisie "Szlachta" Zygmunta Pusłowskiego z datą 1858 roku wymieniony jest Tomasz Górski jako dziedzic Roźwienicy. Górscy zbudowali tutaj piękną rezydencję, urządzili park na miejscu starszego XVIII-wieczego, a jednym z założonych elementów architektonicznych w nim jest właśnie pięknie wykonana figura Matki Bożej, która czyni to miejsce jeszcze bardziej urokliwym.

Spacerując krętymi ścieżkami po roźwienickim parku warto zatrzymać się przed figurą Matki Bożej i odpocząć w cieniu wiekowych drzew.

Komentarze
Popularne
Komentowane