Kapliczka z lufy armatniej w Rzeplinie

Autor: MS 21.07.2020 Nr: 30/2020
Kapliczka z lufy armatniej w Rzeplinie

Każda wojna niesie ze sobą cierpienie, zniszczenia i śmierć, jednak II wojna światowa była najokrutniejszą z nich. Dokonano na niej nie tylko zbrodni wojennych ale również zbrodni przeciwko ludzkości na masową skalę.  Pokolenie żyjące dzisiaj ma wielkie szczęście że żyje w czasach pokoju. Oryginalna, wykonana z lufy armatniej kapliczka w Rzeplinie przypomina te tragiczne czasy.

 Znajduje się ona na polach Rzeplina. Jedną z dróg prowadzą do niej jest polna droga w Rozborzu Długim, znajdująca się po prawej stronie gdy jedzimy w kierunku Rzeplina, za starą czereśnią. Dróżka prowadzi prosto do kapliczki znajdującej się na wzniesieniu. Na betonowej podstawie przymocowana jest pionowo armata, a na jej wylocie znajduje się niewielki krzyż z wizerunkiem Jezusa. Górna część  krzyża to niewielki neogotycki ołtarzyk, a u jego podstawy zawieszone są kwiaty.  Armata przeciwpancerna PAK 40 pochodzi z niemieckiego działa samobieżnego. - W czasie II wojny światowej szło tędy wojsko. Dwa pojazdy jechały jeden za drugim i w tym pierwszym zabrakło paliwa. Wtedy drugi zepchnął go na bok i tak już ten pojazd został. Miejscowi, mówili że to czołg ale to było działo samobieżne, niemiecki niszczyciel czołgów. Był na gasienicach, w środku była radiostacja i pociski. Ludzie porozbierali go choć nie mieli w tym czasie takich narzędzi i kluczy. Wzięli od kowala młotki i jakieś narzędzia. Nawet pociski rozbroili i potem tym prochem strzelali z moździeży. Armata została i wtedy Napotoczny nawiózł gruzu i postawił lufę i krzyż jako kapliczkę. - mówi pan Eugeniusz. Kilka lat temu została udaremniona próba kradzieży tej armaty. Wróciła na swoje miejsce, a następnie odbyło się powtórne poświęcenie tej kapliczki.

To nietypowe połączenie jednego z narzędzi machiny wojennej  i symboli wiary chrześcijańskiej góruje nad wioską przypominając o wojennej zawierusze, a ukrzyżowany Jezus mówi: "Jam zwyciężył świat".

Komentarze
Popularne
Komentowane