Śladami króla Sobieskiego

Śladami króla Sobieskiego
4 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia miało miejsce spotkanie, podczas którego doszło do rozstrzygnięcia V Konkursu Plastycznego pt. "Jarosław Miasto Serdeczne", którego organizatorem był krakowski oddział Stowarzyszenia. Z tej okazji do Jarosławia przybył jego prezes, Stanisław Przewrocki, który wspólnie z Józefą Frendo - prezes SMJ oraz Krzysztofem Krzychem - dyrektorem Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu wręczył dyplomy i nagrody finalistom konkursu. I miejsce otrzymała Małgorzata Kartusz, II - Anna Bączkowska, a III - Agata Kłak.
Ponadto wyróżniono Dawida Pliszaka i Barbarę Olejarczyk.
    Druga część spotkania to przeniesienie się w czasy króla Jana III Sobieskiego. Stało się to za sprawą uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół w Rokietnicy, którzy przedstawili scenki z życia króla oraz prezentację multimedialną nt. projektu, w którym uczestniczy młodzież szkoły z Rokietnicy. Projekt pt. "Śladami przeszłości - młodzież adoptuje zabytki" organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Polega na opiece nad wybranym zabytkiem, a także na poznawaniu jego historii. Uczniowie z Rokietnicy "zaadoptowali" pomnik, który ufundowali mieszkańcy ich wioski w setną rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. W ramach poznawania historii młodzież ruszyła śladami Jana III Sobieskiego w naszym regionie. Odwiedzili miejsca, w których przebywał król Sobieski, m.in. kamienicę mieszczańską zwaną Kamienicą Marysieńki, gdzie pod nieobecność króla, przebywała jego żona - Maria Kazimiera.
    Autorami projektu są uczniowie Gimnazjum w Rokietnicy: Aleksandra Radoń, Kornela Żak, Sylwia Januszczak, Krystian Kamecki i Artur Bąk, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycieli: Bożeny Lotycz, Dariusza Balickiego i Adama Grymuzy.
    Podczas spotkania w szeregi Stowarzyszenia oficjalnie wstąpiło też dwoje nowych członków: Dagmara Nahacz i Tadeusz Strzelecki.
   
   
   
Komentarze
jasiek 17.06.2009, 14:38 z IP: 83.15.7.162
Sobieskiego Lighta czy 40% ??
Popularne
Komentowane