Pruchnickie Sochaczki

Autor: W. Kisała 27.08.2009 Nr: 34/2009 24
Pruchnickie Sochaczki
Serca kupieckie znów zabiły w Pruchniku. W niedzielę, 23 sierpnia, odbył tam VII Jarmark Sztuki Ludowej pod nazwą "Pruchnickie Sochaczki". Imprezę zorganizowało Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej. Celem corocznej imprezy jest popularyzacja dorobku twórców z dziedzin objętych programem "Ginące zawody", a także podtrzymywanie tradycji kultury ludowej.
Pruchnik jest miejscowością z wiekową już tradycją, dlatego jego wybór na miejsce takich uroczystości nie jest absolutnie przypadkowy.
    Skąd nazwa "sochaczki" - wielu się zastanawia. Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, organizatorzy tłumaczą, iż był to rodzaj dawnego handlu. Ubożsi handlarze przybywali na jarmarki pieszo i nieśli swoje dobra na kijach, tzw. sochaczkach.
    W tym roku licznie zaprezentowali się kupcy z Podkarpacia, Małopolski i Lubelszczyzny. Rozłożyli kolorowe kramy, gdzie można było nie tylko podziwiać wspaniałe rękodzieła, ale także je zakupić. Swoje prace wystawili także podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy.
    Zainteresowani tkactwem artystycznym mogli obejrzeć, jak rodzą się wspaniałe dzieła sztuki. Były także pokazy wykonywania naczyń na kole garncarskim.
    Na tegoroczne sochaczki przybył niecodzienny gość - Antoni Łuczko z Zagórza, laureat kilkunastu konkursów plastycznych, znany i ceniony głównie jako twórca jedynych w swoim rodzaju Bieszczadzkich Aniołów. Nie tylko pokazał swoje dzieła, dał szansę wypróbowania sił chętnym do rzeźbiarstwa.
    Prawdziwe salwy śmiechu wywołały VI Spotkania Kabaretów Wiejskich z Dużych i z Małych Miasteczek. Komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce kabaretowi "Cantus" z Gorliczyny za program "Spór o testament". Drugie miejsce zdobył kabaret "Nie ma mocnych" z Huciska Jawornickiego za program "Żona posła". Miejsce trzecie zdobyły Kisielowskie Dżagi z Kisielowa za program "Wczasy pod kopą siana". Wyróżnienie przyznano kabaretowi "Grzęszczanie" z Grzęski za program "Maryna i Maciej".
    Wieczorem zgromadzonych gości bawił zespół Eden Express.
Komentarze
ejQhSTOjlutVvF 12.06.2011, 17:01 z IP: 62.157.186.18
Wow! Great thiknnig! JK
Popularne
Komentowane