Hej, kolęda, kolęda!

Hej, kolęda, kolęda!
W niedzielę, 10 stycznia, odbył się XI Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych "Kolędy i pastorałki". Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Powiatu Jarosławskiego i "Gazety Jarosławskiej", a jej organizatorami byli, jak co roku - Stowarzyszenie Folklorystyczne "Pawłosiowianie" w Pawłosiowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie i Wójt Gminy Pawłosiów.
Imprezę poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła - z udziałem zespołów folklorystycznych, a tuż po niej rozpoczęły się przesłuchania konkursowe.
   - Zamysł przeglądu, którego celem jest kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek w ich autentycznej formie, prezentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej - ze szczególnym uwzględnieniem regionu Pogranicza Nadsańskiego, podyktowany jest chęcią zdania sobie sprawy z miejsca kolędy w kulturze polskiej, z roli, jaka kolędzie przysługuje dziś - mówiła o idei przeglądu Krystyna Trojanowska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, konferansjerka imprezy.
    Kolędy i pastorałki w ich oryginalnej formie tekstowej słyszy się coraz rzadziej, a zorganizowany przegląd formy te podtrzymuje, ukazuje w najlepszy możliwy sposób polską kulturę i obyczajowość.
    W jedenastym już przeglądzie udział wzięło 16 zespołów i grup śpiewaczych z terenu trzech powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. Komisja Konkursowa w składzie: Jolanta Danak-Gajda - etnomuzykolog, Katarzyna Ignas - etnograf i Agata Mazur - etnomuzykolog, wnikliwie oceniła wszystkie wykonania i postanowiła przyznać I miejsce Zespołowi Śpiewaczemu z Wiązownicy, trzy równorzędne II miejsca dla Zespołu Śpiewaczego "Pawłosiowianie" z Pawłosiowa, Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa i Zespołu Śpiewaczego z Ułazowa. Dwa równorzędnie III miejsca przypadły Zespołowi Śpiewaczemu "Stokrotki" z Cewkowa Woli i Zespołowi Śpiewaczemu "Grzęszczanie" z Grzęski. Za wyjątkowe wykonanie kolędy patriotycznej wyróżniono Zespół Śpiewaczy "Jawor" z Jawornika Polskiego, natomiast za kolędę gospodarską wyróżniono Zespół Śpiewaczy "Radawiacy" z Radawy.
    Pozostałe wyróżnienia otrzymali: Zespół Śpiewaczy "Dzikowianie" ze Starego Dzikowa, Zespół Śpiewaczy "Cantus" z Gorliczyny, Zespół Śpiewaczy z Łapajówki i Zespół Śpiewaczy z Ujezdnej.
    Imprezę zakończyło wspólne kolędowanie w świetlicy wiejskiej.
   
Komentarze
Popularne
Komentowane