Lekcja czytania

Lekcja czytania
5 marca, w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, odbyła się "Lekcja Czytania" z prof. Pawłem Próchniakiem, wybitnym krytykiem literackim i wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
"Lekcje czytania" to akcja społeczna "Tygodnika Powszechnego" proponująca serie spotkań dla licealistów, podczas których mogą poznać profesorów uniwersyteckich, pisarzy, eseistów, filozofów. Spotkania mają charakter warsztatów dyskusyjnych. Wybrane, niewielkie objętościowo teksty wykraczają poza kanon lektur.
    Czy w granicach logiki mieści się to, co jest treścią świata i naszego życia? Czy umysł logiczny jest umysłem wolnym? Co jest wspaniałego w nonsensie? Dla licealistów z Jarosławia, prof. Paweł Próchniak wybrał wiersz A. Wata "Być myszą...". Wciągnął uczniów w żywą dyskusję, zadając im mnóstwo pytań - nie tylko związanych z tekstem i pokazał "myślenie" ówczesnych poetów, oczywiście wszystko w kontekście wydarzeń historycznych.
    W spotkaniu udział wzięli licealiści z I LO im. M. Kopernika oraz z ZSLiT im. J. Słowackiego. Przed nimi w lekcji czytania literatury uczestniczyli gimnazjaliści z Rokietnicy i Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek.
   
   
   
   
Komentarze
Popularne