Precyzja i wyobraźnia

Precyzja i wyobraźnia
Kilka dni temu w sali wystawowej Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu, mieszczącej się w byłej Synagodze, otwarta została bardzo ciekawa wystawa malarstwa Katarzyny Czuchnowskiej i Cypriana Biełańca. Nazwiska są różne, ale jest to małżeństwo...
Katarzyna Czuchnowska urodziła się w Toruniu. Od trzeciego roku życia mieszka w Rzeszowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Potem studiowała kilka semestrów w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS. Od 1999 roku należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Uprawia zarówno rysunek jak i malarstwo. Stosuje różne techniki - pastelową, akrylową, olejną i temperową. Prace wystawione w Synagodze wykonała w większości techniką mieszaną, na kartonie i płótnie. Jej prace to jej wyobraźnia i fantazje, pełne kolorów i... domysłów.
    Prace męża artystki są diametralnie odmienne. Pokazują elementy świata realnego, odtworzone z niesamowitą precyzją i dokładnością. Niektóre są niczym fotografie i aż się wierzyć nie chce, że można coś takiego stworzyć pędzlem lub ołówkiem. Artysta ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Brał udział w ponad 140 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia nagród i wyróżnień w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach malarskich i rysunkowych. W 2007 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
   Zajmuje się rysunkiem i malarstwem (olej i pastel).
    Warto odwiedzić Synagogę i obejrzeć te prace - jedne i drugie. Wystawa będzie czynna do 10 listopada w godzinach od 9.00 do 10.00.
    Przy okazji - we wrześniu w ZSP odbywał się plener malarski. Każdy uczeń biorący w nim udział miał za zadanie namalować pracę związaną z opactwem Sióstr Benedyktynek, ponieważ za kilka miesięcy obchodzone będzie 400 lat jego istnienia i prace, które powstały uświetnią te obchody. A najlepsi uczniowie tego pleneru w nagrodę pojadą na 5-dniowy plener malarski do Przemyśla.
    I jeszcze jedna informacja - we czwartki o godzinie 16.00 w Zespole Szkół Plastycznych (ul. Jezuicka) nauczyciele tejże szkoły prowadzą zajęcia z plastyki dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (malarstwo, rysunek, grafika, grafika komputerowa, rzeźba).
   
Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum