Kolędy na ludowo

Autor: MSz. 14.01.2011 Nr: 2/2011
Kolędy na ludowo
W drugą niedzielę stycznia w Kościele Parafialnym w Pawłosiowie odbyła się kolejna edycja imprezy na stałe już wpisanej w kalendarium wydarzeń kulturalnych w regionie.
W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział 17 grup śpiewaczych z powiatów jarosławskiego, przeworskiego, przemyskiego i lubaczowskiego. Oceniało je jury w składzie: Katarzyna Ignas - etnograf, Jolanta Danak-Gajda - etnomuzykolog oraz Stanisław Szabat - muzyk. Po wysłuchaniu prezentacji jury podkreśliło wysoki i wyrównany poziom wszystkich prezentacji.
    - Cieszy różnorodność doboru repertuaru - szczególnie bogatego w kolędy tzw. świeckie życzeniowe, gospodarskie i dla panien. na uwagę zasługują również starodawne kolędy kantyczkowe. Zauważamy ciekawe ludowe kolędy apokryficzne - np. "Na zielonej łące" czy "Najświętsza Panienka" oraz kolędę patriotyczną i ruską. Doceniamy także gwarę w prezentacjach i pełny strój ludowy - powiedzieli nam członkowie jury.
    Przyznano dwie równorzędne I nagrody dla Zespołu Śpiewaczego z Cewkowa Woli i Zespołu Śpiewaczego "Pawłosiowianie" z Pawłosiowa. Dwie równorzędne II nagrody dla: Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Dolanie" z Gniewczyny Trynieckiej oraz Zespołu Śpiewaczego "Dzikowianie" ze Starego Dzikowa. Dwie równorzędne III nagrody dla: Zespołu Śpiewaczego "Gacanki" z Gaci i Zespołu Śpiewaczego "Cantus" z Gorliczyny
    Nagrodę specjalną za zgodność z tradycją doboru kolęd świeckich-gospodarskich i dla panien otrzymuje Zespół Śpiewaczy "Majdaniacy" z Majdanu Sieniawskiego
   Wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymali: Zespół Śpiewaczy "Dębowianki" z Dębowa, Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Ujeznej, Grupa Śpiewacza z Wyszatyc, Zespół Śpiewaczy "Radawiacy" z Radawy.
   Wyróżnienia drugiego stopnia przyznano zespołom z Moszczanicy, Ułazowa, Przeworska, Krzeczowic, Jawornika Polskiego oraz Nielepkowic.
    Organizatorami Przeglądu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Folklorystyczne "Pawłosiowianie", Parafia Rzymskokatolicka, Gminny Ośrodek Kultury i Wójt Gminy Pawłosiów. Patronatem honorowym imprezę objął Starosta Jarosławski, a medialnym Gazeta Jarosławska.
Komentarze