Dywany i tkaniny

W sali wystawowej "Synagoga" Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu czynna jest wystawa dość nietypowa. Ekspozycja składa się z unikatowych dywanów i tkanin...
Autorem prac jest Joanna Rusin, absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi (dyplom w Pracowni Malarstwa, Pracowni Dywanu i Gobelinu oraz Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej). Dywan unikatowy to przedmiot jej poszukiwań twórczych i działań na pograniczu sztuki i designu, pobudzający wyobraźnię użytkownika. Głównym tworzywem jej pracy jest filc wełniany, który poddaje specyficznej obróbce. W wyniku tego powstają dywany-układanki, dywany-rzeźby, itp.
   - Fascynacja wzornictwem odsunęła mnie od malarstwa - mówi artystka. - Z pasją poszukuję materiału i eksperymentuję adaptując dziwaczne technologie. Wełniany filc to bardzo wdzięczne tworzywo, poddaje się obróbce i oczekiwaniom projektanta.
    J. Rusin od ośmiu lat współpracuje z przemysłem. w 2010 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury na realizację projektu "Dywan interaktywny".
    Swoje prace wystawiała w warszawskiej "Zachęcie", w Łodzi, Krakowie, Rydze, Brukseli, Londynie, Mediolanie i Belfaście. Na swoim koncie ma kilka nagród.
    Przed tą wystawą w "Synagodze" swoje prace prezentowali pedagodzy Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Fotorelacja z otwarcia tej wystawy znajduje się na stronie internetowej "Plastyka" (www.plastyk.jaroslaw.art.pl).
   
   
Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum