Podobni Wyspiańskiemu

Autor: (wu zet) 22.04.2011 Nr: 16/2011 1
Podobni Wyspiańskiemu
Kilka dni temu w sali wystawowej "Synagoga" Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom III Ogólnopolskiego Konkursu na Pastele dla uczniów szkół plastycznych "Wyspiański i jemu podobni" oraz otwarcie pokonkursowej wystawy.
Idea i nazwa Konkursu związana jest z patronem Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu, czyli Stanisławem Wyspiańskim, w którego twórczości plastycznej dominowały obrazy wykonywane pastelami. Ukazywał na nich ludzi, widoki Krakowa i wiejskie pejzaże.
    O randze tego Konkursu może świadczyć jego Jury, w skład którego w tym roku weszli: artysta plastyk Krzysztof Kuliś - prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, prof. Krzysztof Rynkiewicz - wykładowca PWSTFiTV w Łodzi oraz artysta plastyk Cyprian Biełaniec - członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
    Wpłynęło 449 prac z 30 szkół plastycznych z całej Polski. W pierwszym etapie Jury wybrało 120 prac i zakwalifikowało je na wystawę pokonkursową. W tym momencie nie przyznało też nagród w grupie wiekowej do 16 lat. W drugim etapie Jury wyłoniło i nagrodziło 14 prac.
    Grand Prix otrzymała Karolina Marzec (ZSP w Dąbrowie Górniczej). Pierwszą nagrodę zdobyła uczennica jarosławskiego "Plastyka" Aneta Marciniec (naucz. Teresa Ulma), II nagroda - Szymon Padoł (ZSP w Dąbrowie Górniczej), dwie równorzędne III nagrody - Emilia Szyszka (ZSP Częstochowa) i Nina Gańko (ZSP w Łodzi). Ponadto Jury przyznało 9 wyróżnień. Dwa z nich otrzymali uczniowie ZSP w Jarosławiu - Piotr Bemben (naucz. Krzysztof Krzych) i Sabina Nowak (naucz. Henryk Cebula).
    W uroczystości wręczenia nagród i otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. prof. Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pochodzący z Przeworska, absolwent jarosławskiego "Plastyka") oraz dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie Zdzisław Bujanowski.
   
   
Komentarze
aleksy 01.05.2011, 17:33 z IP: 83.1.10.72
Hmm...sam kiedyś ukończyłem PLSP ale "zespół szkół plastycznych" - okropność...
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum