Kolorowy "Gacok"

Autor: wk 17.06.2011 Nr: 24/2011
Kolorowy "Gacok"
W niedzielę, 5 czerwca w Gaci odbył się V Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego "Gacok". Przegląd o charakterze konkursu ma na celu propagowanie tradycji i folkloru regionu Podkarpacia oraz prezentację tradycyjnych tańców ludowych tego regionu.
Tegoroczny przegląd nieprzypadkowo odbył się w Gaci, jako że w tym roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Gacoki" obchodzi 95-lecie istnienia. Jest on kontynuatorem tradycji Zespołu Muzyki i Śpiewu "Drużyny Bartoszowej" powstałego w 1912 r. właśnie w Gaci.
    Występy artystów biorących udział w przeglądzie oceniało jury w składzie: Janina Wojturska - choreograf oraz Stanisław Szabat - muzyk. W kategorii zespołów I nagrodę zdobył Zespół Pieśni i Tańca "Markowianie" z Markowej, II nagrodę przyznano ex aequo Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca "Gacoki" z Gaci oraz Zespołowi Pieśni i Tańca "Chorzelowianie" z Chorzelowa, natomiast III nagrodę zdobył Zespół Pieśni i Tańca "Jarosław". Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymał Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca "Pawłosiowianie" z Pawłosiowa i Zespół Taneczny "Młodzi Albigowianie" z Albigowej.
    W kategorii par tanecznych I nagrodę zdobyli Ryszarda Kasperska i Stanisław Szepelak z Pawłosiowa. II nagrodę przyznano równorzędnie parom z Białobok: Grażynie Franus i Janowi Szpytmie oraz Barbarze Pańko i Andrzejowi Hawro. Dwa równorzędne wyróżnienia zdobyły pary z Chorzelowa - Martyna i Patryk Ciejka oraz Anna i Kacper Telega.
    Przeglądowi towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego twórców, m.in. Zofii Wąsacz z Gaci, Danuty Zbójnowicz z Białobok, Zofii Sokół z Tryńczy oraz Józefa Lewkowicza z Cieszanowa.
   Dla smakoszy regionalne pyszności przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Gać. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych.
    Dla publiczności wystąpiły również gminne zespoły śpiewacze: "Gacanki" oraz "Dębowianki", młodzieżowa grupa Break-Dance "Lekka forma komplikacji" z Gaci, Lwowska Kapela Podwórkowa "Ta Joj" z Przemyśla oraz Kapela Podwórkowa "Wysoczanie" z Wysokiej k. Łańcuta.
    Organizatorami przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury w Gaci, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Rada Gminy Gać.
Komentarze
Popularne