Ostatni kolędowy akcent

Ostatni kolędowy akcent
Niedzielny koncert kolęd w jarosławskiej Bazylice Matki Bożej Bolesnej był chyba ostatnim takim koncertem w tym roku, bo 2 lutego kończy się radosny okres świąteczny i czas śpiewania kolęd.
Koncert w Bazylice zorganizowany został przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i jarosławską orkiestrę dętą "Laudate Dominum", która go rozpoczęła. Gościem koncertu była lwowska kapela podwórkowa "Ta Joj" z Przemyśla. Zaprezentowane więc zostały kolędy w wersji instrumentalnej (orkiestra) i wokalnej (kapela). Były to kolędy tradycyjne oraz pastorałki okraszone lwowską nutą i gwarą.
    Orkiestra "Laudate Dominum" powstała w 1948 roku przy klasztorze oo. Dominikanów. Założył ją ówczesny organista Antoni Lotycz i jego imieniem jest teraz nazwana. W 2007 roku orkiestra przekształcona została w stowarzyszenie, którego prezesem, a obecnie i dyrygentem jest Zbigniew Brudek.
    Kapelę lwowską założył Kazimierz Galikowski, jeszcze przed wojną. Od tamtego czasu jej skład zmieniał się wielokrotnie, a słowo "lwowska" w czasach PRL było zakazane, więc funkcjonowała pod nazwą Przemyska Kapela Podwórkowa. Nazwa "Ta Joj" pojawiła dość późno, po jednym z koncertów we Wrocławiu. Założyciel kapeli już nie żyje, ale ona sama wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Koncertuje w kraju i za granica, nagrywa płyty i kultywuje lwowską gwarę i tradycje.
    Wykonawców koncertu oraz zgromadzonych w Bazylice przywitał proboszcz tamtejszej parafii o. Jacek Skupień, a koncert prowadził Paweł Sroka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.
   
   
   
Komentarze