Trójka na początku

Autor: (wu zet) 10.02.2012 Nr: 6/2012 36
Trójka na początku
Wystawa "Cebulowe pola 2", która czynna jest w jarosławskiej Galerii u Attavantich, to podsumowanie 35 lat pracy twórczej i 30 lat pracy pedagogicznej Henryka Cebuli, rysownika, satyryka, karykaturzysty, malarza i rzeźbiarza, którego twórczość znana jest nie tylko w Polsce, ale i daleko w świecie.
Urodził się w Sieniawie, mieszka w Przeworsku, pracuje w Jarosławiu (w "Plastyku", którego jest absolwentem), a relaksuje się w swojej pracowni w Tryńczy.
    W 1981 roku obronił dyplom na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zadebiutował już w roku 1974, w magazynie młodzieżowym "Prometej". Potem jego rysunki ukazywały się m.in. w "Radarze", "Szpilkach", "Karuzeli", "Profilach", a następnie w "Nie" i "Twoim Dobrym Humorze". Na swoim koncie ma 108 wystaw indywidualnych i 870 zbiorowych, w kraju i za granicą (m.in. Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Chiny, Czechy, Chorwacja, Cypr, Egipt, Francja, Finlandia, Grecja, Holandia, Indie, Iran, Jugosławia, Japonia, Kanada, Korea, Litwa, Meksyk, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Peru, Rumunia, Rosja, Syria, Singapur, Tunezja, Turcja, Tajlandia, Ukraina, USA, Włochy, Węgry, Wielka Brytania). W wielu krajach zdobywał nagrody w konkursach międzynarodowych. W sumie (razem z tymi krajowymi) ma ich już ponad 100. Wielokrotnie był członkiem jury różnych konkursów regionalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, a obecnie jest członkiem jego Zarządu. Od 20 lat jest komisarzem wystaw na tarnobrzeskim Satyr Bluesie. Prowadzi galerię satyry "Pirania" Jarosławiu, w której zorganizował ponad 120 wystaw światowej sławy artystów. Jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu na rysunek satyryczny dla uczniów szkół plastycznych "Ochrona Środowiska Naturalnego Człowieka", nad którym patronat pełni Centrum Edukacji Artystycznej i Ministerstwo Kultury.
    Działalność i twórczość Henryka Cebuli doceniana była już wielokrotnie, w tym przez Prezydenta RP, który odznaczył go Brązowym Krzyżem Zasługi. Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Przez Muzeum Karykatury w Warszawie i SPAK uhonorowany został "Erykiem", a redakcja "Szpilek" przyznała mu "Srebrną Szpilkę". Nagrodzony też został "Jarosławem" - honorową nagrodą Burmistrza Jarosławia i "Ratuszem" - nagrodą Miasta Przeworsk.
    Wystawa "Cebulowe pola 2", upamiętniona w starannie wydanym z tej okazji folderze, czynna będzie do 16 lutego. Jej komisarzem (podobnie jak kilka lat temu wystawy "Cebulowe pole" w Galerii "Rynek 6") jest Elżbieta Piekarska.
   - Henryk Cebula znany jest nam świetnie, więc nie będę powtarzał truizmów - powiedział obecny na wernisażu burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski. - Chciałbym tylko zacytować Andrzeja Graniaka, który powiedział, że "sztuka rozwija się tylko wtedy, gdy legendarni mistrzowie mają swoich następców", co my tutaj właśnie widzimy.
    Bo "Cebulowe pola 2" to nie tylko wystawa Henryka Cebuli, lecz także jego następców - kilkorga dzieci i osób z nimi związanych. Zawiera rysunek, malarstwo, rzeźbę, fotografię i kolaż. Zostało jeszcze kilka dni, by to zobaczyć.
   
Komentarze
kebablol 22.05.2012, 19:09 z IP: 95.155.66.36
artystę od razu poznac po wielostronnosci dzieł bo sa tez tacy co wg szablonu rzezbia jedno i to samo byleby kase chwycic np.skrzydlate monstra co też robi wrażenie.
bazyli 25.02.2012, 17:43 z IP: 77.254.148.123
burmistrz był trzezwy?
rygu 12.02.2012, 02:47 z IP: 67.183.112.154
Brawo Heniu i gratulacje
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum