60 lat minęło jak jeden dzień

60 lat minęło jak jeden dzień
Chciały się uczyć, pomagać innym, ale i wspólnie bawić - to je integrowało. W tym roku mają już 60 lat. Koło Gospodyń Wiejskich z Sieteszy świętowało swój jubileusz w sobotę, 21 kwietnia.
Koło Gospodyń Wiejskich jest organizacją kobiecą, prowadzącą działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet na wsi. Panie pomagają w organizacji życia, pielęgnują dziedzictwo kulturalne, organizują imprezy artystyczne, spotkania oraz warsztaty. Niegdyś kobietom wchodzącym w dorosłość, zakładającym rodziny brakowało podstawowych umiejętności prowadzenia domu, dlatego w Kole mogły zdobywać wiedzę począwszy od prostych spraw po fachowe doradztwo, poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju kursach - koronkarstwa czy hafciarstwa. Nie zabrakło także szkoleń rolniczych z zakresu gospodarstwa domowego.
    KGW w Sieteszy założyła Ludmiła Barcikowska, a jej następczynią była Kazimiera Rudnicka. Od początku istnienia Koła przewodniczyły mu: Maria Sobal, Maria Kuryło, Wanda Romanowska, Zofia Nykiel, Zofia Jeżowska, a od 2002 r. funkcję tę pełni Grażyna Ulman i to ona była gospodynią sobotniej uroczystości.
    Jubileusz 60-lecia działalności KGW w Sieteszy zaszczycili przedstawiciele wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych, m.in. członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Jacek Sołek, starosta przeworski Zbigniew Kiszka, a także przewodniczący Rady Gminy MiG Kańczuga Emil Drąg czy sołtys Sieteszy Jerzy Solarz. Nie zabrakło koleżanek z kół gospodyń z terenu całej gminy, które dzieląc radość z jubileuszu pań z Sieteszy, pospieszyły z kwiatami, życzeniami i prezentami. Gratulacji od wszystkich gości nie było końca. Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW Zofia Kalamarz podkreśliła, że Jubileusz 60 lat istnienia KGW odbywa się w roku, kiedy świętuje się 150 lat istnienia Kółek Rolniczych.
    Uroczystość jubileuszową uświetnił występ młodzieży z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego z Sieteszy. Z repertuarem piosenek wykonywanych podczas różnych uroczystości wystąpiły także szacowne jubilatki.
    Choć dziś już popyt na działania jakie prowadziły niegdyś Koła jest znikomy, to ich popularność nie znika. W dalszym ciągu biorą udział w dożynkach, piknikach, gminnych i powiatowych uroczystościach. Jak podkreślają panie z KGW w Sieteszy, prawie żadna impreza tego typu nie odbywa się bez ich udziału i ogromnego zaangażowania. To one są w dalszym ciągu propagatorkami kultury i sztuki ludowej, a także integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, dlatego pozostaje im życzyć kolejnych, równie udanych jubileuszy.
   
   
Komentarze
Popularne
Komentowane