Biesiadny klimat

Biesiadny klimat
"Spotkania Biesiadne" VI Regionalny Przegląd Piosenki Biesiadnej i Gawędy w Tryńczy już za nami. 15 lipca na placu rekreacyjnym zjawiła się spora liczba artystów ludowych z całego regionu, którzy zjechali tu, by wspólnie biesiadować. Atrakcją był występ Gwiazdy Wieczoru - Kapeli Podwórkowej "Beka" z Przeworska.
Było muzykalnie, radośnie i smacznie. Artyści wyśpiewali piosenki biesiadne, gawędziarze zabawiali publiczność swoimi opowieściami, a panie z kół gospodyń z gminy Tryńcza zachęcały do degustacji tradycyjnego jadła. Zaśpiewać tego dnia mógł każdy, bo organizatorzy przygotowali do wspólnego śpiewu piosenkę "Waligóra". Do aktywnego uczestnictwa w zabawie zachęcali konferansjerzy imprezy: Bronisława Bajor i Jan Wilk. Słynny na cały region Chłop Roku i jednocześnie konferansjer wielu uroczystości otrzymał tego dnia zasłużoną sobie nagrodę - wymarzone Złote Sitko.
    Najbardziej oczekiwanym momentem tego dnia było ogłoszenie wyników prezentacji. Jury oceniało 8 zespołów wokalnych, 9 zespołów wokalno-instrumentalnych, 1 kapelę i 4 gawędziarki. W kategorii kapel I nagrodę otrzymała Kapela Biesiadna z Gniewczyny.
    W kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych jury przyznało dwie pierwsze nagrody dla zespołów biesiadnych "Śpiewające Zośki" z Gniewczyny Łańcuckiej i "Jagiellanie" z Jagiełły. Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymał Zespół Biesiadny "Wierzbianie" z Wierzbnej. Trzecią nagrodę otrzymał zespół "Niespodzianka" z Krowicy Samej. W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia. Otrzymały je "Piganeczki" z Pigan i "Pawłosiowianie" z Pawłosiowa.
    W kategorii zespołów wokalnych jury przyznało również dwie pierwsze nagrody dla Zespołu Biesiadnego z Kisielowa i "Nielepkowice" z Nielepkowic. Dwie drugie nagrody otrzymały zespoły z Wiązownicy i Wyszatyc. Trzecią nagrodę przyznano zespołowi "Krzeczowiczanki" z Krzeczowic.
    W kategorii gawędy pierwszą nagrodę zdobyła Urszula Gąsiorowska z Pigan.
   Organizatorem imprezy było Trynieckie Centrum Kultury w Tryńczy, a współorganizatorem Centrum Kulturalne w Przemyślu. Patronat honorowy objął Wójt Gminy Tryńcza.
   
Komentarze
Popularne
Komentowane