Marzenia się materializują

Marzenia się materializują
Jeszcze nie tak dawno przeniesienie gdzieś jarosławskiego Domu Dziecka nr 1 było w sferze marzeń - nie tylko dzieci, ale także jego dyrektora, wychowawców, a nawet samorządowców. Od niemal roku te marzenia się materializują. W Radymnie przy ulicy Mickiewicza powstaje budynek, do którego Dom Dziecka nr 1 będzie przeniesiony.
Ma się to dokonać w 2014 roku, jeśli wszystko pójdzie bez zakłóceń. I oczywiście jeśli nie zabraknie pieniędzy. Bo budynek, do którego Dom Dziecka będzie przeniesiony jest budowany wyłącznie za pieniądze pochodzące od darczyńców - przyjaciół Naszej Fundacji z Warszawy, która realizuje tę inwestycję. A jest to inwestycja duża i co za tym idzie niestety kosztowna. Całość prac oszacowano na ponad 5 milionów złotych. Fundacja uzyskała niedawno status organizacji pożytku publicznego, co dało jej możliwość uzyskania 1% z podatków osób, które zechcą wesprzeć budowę nowego Domu Dziecka.
    A jak to się stało, że fundacja z Warszawy buduje budynek dla Domu Dziecka z Jarosławia?
   - Nasz kontakt nastąpił jakieś dziesięć lat temu - mówi dyrektor tej placówki Małgorzata Foryś. - Wtedy ci państwo zaproponowali nam jakieś małe wsparcie. Potem ich pomoc stała się coraz częstsza. W pewnym momencie zrodził się pomysł budowy nowego budynku. Z początku wydawało nam się to zupełnie nieprawdopodobne, ale okazało się, że budowa ruszyła.
    I rzeczywiście. Nowy budynek rośnie w oczach.
   - Szukaliśmy Domu Dziecka, którym nie opiekowała się żadna inna organizacja lub fundacja - mówi Jolanta Pasynkiewicz z Naszej Fundacji. - Chcieliśmy również, żeby to było w innym miejscu niż Warszawa, bo w stolicy łatwiej jest o pomoc niż w mniejszych miejscowościach. Przy okazji remontu łazienek, który przeprowadziliśmy w obecnym Domu Dziecka, poznaliśmy przedstawicieli Starostwa w Jarosławiu. Ówczesny Starosta pokazał nam nieruchomość w Radymnie i zaproponował, żebyśmy podjęli się budowy nowej siedziby dla Domu Dziecka w Jarosławiu. Ta koncepcja zainspirowała nas do próby stworzenia wzorcowego Domu Dziecka, gdzie wszystko będzie na swoim miejscu, w ładnej okolicy, z możliwością budowy boiska, placu zabaw. Tak, aby dzieci miały swój azyl, miejsce, które łatwiej stanie się ich nowym domem.
    Obecny budynek nie najlepiej nadaje się do pełnienia takiej funkcji, przede wszystkim z powodu niewielkiej jego powierzchni oraz bardzo niedogodnej lokalizacji.
   - Dom Dziecka w Jarosławiu mieści się w centrum miasta, przy bardzo ruchliwej ulicy, niedaleko dworca PKP - ubolewa Małgorzata Foryś. - W tym samym budynku, co nasza placówka mieści się inna. Nie ma osobnego podwórka dla dzieci, mamy do dyspozycji wspólny mały parking, na którym praktycznie cały rok parkują samochody. Pokoje sypialne są małe ( 3-4 osobowe), z piętrowymi łóżkami i nie zapewniają dzieciom tak potrzebnej każdemu intymności i spokoju. Z jednej łazienki korzysta od 5 do 8 osób. Sytuację tę chcą zmienić członkowie Naszej Fundacji, biorąc na siebie naprawdę duże wyzwanie, jakim jest wybudowanie nowego domu dla naszych podopiecznych.
Komentarze
Popularne
Komentowane