Nowe stawki za śmieci

Autor: W. Żak 18.01.2013 Nr: 3/2013 72
Samorządy gminne powiatu przeworskiego wybrały już sposób naliczania opłat i wysokość za odbiór odpadów komunalnych. Miały czas do 31 grudnia na podjęcie stosownych uchwał, ale większość czeka jeszcze na przygotowywaną w Sejmie nowelizację ustawy. Nowa "ustawa śmieciowa" ma zacząć funkcjonować już od 1 lipca br. Wiadomo, że będzie drożej niż dotąd.
Teraz to samorządy będą pobierały opłaty od mieszkańców i to one będą odpowiedzialne za całą procedurę odbioru i przetwarzania odpadów.
   W powiecie przeworskim siedem gmin zdecydowało się pobierać opłatę stosując kryterium liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (Tryńcza, Przeworsk, Gać, Zarzecze, MiG Sieniawa, MiG Kańczuga i Miasto Przeworsk), a dwie naliczanie jednej stawki od gospodarstwa domowego (Jawornik Polski, Adamówka). Od gm. Jawornik Polski nie uzyskaliśmy jednak informacji, jaka to kwota.
   - System naliczania od gospodarstwa obowiązywał do tej pory i uznaliśmy, że tak będzie uczciwie - tłumaczy decyzję Jacek Kierepka, sekretarz Gminy Adamówka.
    Żadna z gmin nie wybrała naliczania opłat od powierzchni mieszkania ani od ilości zużytej wody.
   Ustalone stawki już budzą niepokój a nawet sprzeciw mieszkańców. Ci tłumaczą, że jest zdecydowanie za drogo. Temat ustawy śmieciowej i opłat za wywóz jest omawiany na bieżąco np. na zebraniach wiejskich. Jak słyszymy w gminach, stawki mogą się jeszcze zmienić.
    Ustawa śmieciowa ma zostać jeszcze poprawiona. Nowe rozwiązania mają umożliwić gminom racjonalną i elastyczną politykę w zakresie ustalania opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli i gospodarowania tymi odpadami. Poprawki dotyczą m.in. procedur przetargowych (np. zlecanie bez przetargu wywozu śmieci własnym firmom, co pozwoli zachować miejsca pracy).
   W grę wchodzi różnicowanie stawek w zależności od wielkości gospodarstw, rodzaju zabudowy czy ilości osób zamieszkujących. Gminy będą mogły także zwalniać z opłat.
Komentarze
hPZEvOyfNPMmQsrL 01.03.2013, 12:55 z IP: 221.181.232.145
Skoro juz u Pawla Opydo zapytalem o to, czy to nie jest pozkwdya prowizji, to przekleje i tu moj komentarz. Moze szybciej doczekam sie odpowiedzi.Zmieniliscie tekst wpisu na waszym blogu!!! Zmieniliscie jego tresc zasadniczo.W tej chwili google przechowuje jeszcze w cache jego stara wersje. Zrobilem sobie kopie. Z aktualnej zmienionej tresci wychodzi na to, ze faktycznie nie ma podwyzki. Z poprzedniego wynikalo, ze pozkwdya prowizji jest. O ile wczesniej traktowalem to jako ciekawostke to teraz prosilbym o wyjasnienie jak w rzeczywistosci byla naliczana poprzednio prowizja. Bo albo osoba dodajaca pierwszy wpis na blogu AdTaily nie chodzila na kolko matematyczne i nie zna dzialan na procentach (na poziomie gimnazjum), albo maskujecie teraz rzeczywista podwyzke i zacieracie slady zmieniajac wlasne wpisy na blogu firmowym.Czekam na wyjasnienieStara wersja:“Jak zapewne większość z Was wie, obecnie do ceny ustalanej przez Wydawcę, AdTaily dodaje swoją 30% marżę. Dlatego, gdy Wydawca stwierdza, że chce zarabiać 10 PLN, faktyczna cena na widgecie wynosi 13 PLN. To się jednak zmieni.”Nowa:“Jak zapewne większość z Was wie, obecnie do ceny ustalanej przez Wydawcę, AdTaily dodaje swoją 30% marżę. Dlatego, gdy Wydawca stwierdza, że chce zarabiać 10 PLN, faktyczna cena na widgecie wynosi 14,28 PLN. To się jednak zmieni.”ps. tak zasadnicze zmiany w tresci wpisu o sposobie naliczania prowizji powinny byc widoczne dla uzytkownikow, a nie robione po cichu, liczac na to, ze moze nikt tego niew zauwazy 21.05.2010, 20:28
tofik 30.01.2013, 15:49 z IP: 82.160.116.12
pan wójt teraz jeszcze na koniec swojej kadencji szuka oszczędnosci gdzie się tylko da teraz przyczepił się szkół likwiduje i biednie dzieci tułaja się niech oszczędnosci zacznie od pałacu własnie na co tych drogich kwiatków tyle pieniędzy na to idzie na swatło zedaro park oswietla niech zlikwiduje po wszystkich wsiach straz pozarną aw zarzeczu zrobi zawodową i te budynki ludowe we wsiach niesą doniczego potrzebne i juz będzie więcej pieniędzy zeby szkoły ogły zostac
dm 29.01.2013, 21:16 z IP: 80.55.112.212
dlaczego wzarzeczu tak drogo no tak mamy bogatego wójta dobrze że naciągłe imprezy w pałacu to są pieniądze tam oszczędnosci niema bawią sie co tydzień czemu niezrobią glosowania jak ludzie chcą płacic czas pana kubickiego minol
tofik 26.01.2013, 12:30 z IP: 82.160.116.12
niech wójt sobie sa płaci za sieci bo jego stac taką wypłate jak on bierze to i nie było stac zapłacic a niech unia na dopłaci do naszych zarobków to wtedy ozey płacic niedziała jedna literka
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum