Kolędy i pastorałki

Autor: BK 18.01.2013 Nr: 3/2013 2
Kolędy i pastorałki
Tegoroczna edycja Przeglądu odbyła się w niedzielę, 13 stycznia. W konkursie udział wzięło 17 zespołów śpiewaczych z regionu.
Impreza zorganizowana została przez Centrum Kultury w Przemyślu, Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie, Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie oraz Stowarzyszenie Folklorystyczne "Pawłosiowianie". Tradycyjnie już rozpoczęła się ona od mszy św. w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie. Po niej rozpoczęła się część konkursowa, podczas której swoje zdolności wokalne zaprezentowało 17 biorących udział w przeglądzie zespołów. Licznie przybyli słuchacze mieli okazję wysłuchać tradycyjnych kolęd i pastorałek. A dodatkowym smaczkiem były przepiękne ludowe stroje wykonawców.
    W tym roku laureatów wybierało jury w składzie: Jolanta Danak-Gajda - etnomuzykolog, Katarzyna Ignas - etnograf oraz Stanisław Szabat - muzyk.
   Jurorzy uznali, że pierwsze miejsce należy się równorzędnie trzem zespołom: Zespołowi Śpiewaczemu "Stokrotki" z Cewkowa, Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu "Dolanie" z Gniewczyny Trynieckiej oraz Zespołowi Śpiewaczemu z Rożniatowa.
   Przyznano również trzy równorzędne drugie nagrody dla: Zespołu Śpiewaczego z Maćkówki, Zespołu Śpiewaczego "Majdaniacy" z Majdanu Sieniawskiego oraz Zespołu Śpiewaczego z Wiązownicy.
   Trzecie miejsca pomieściło aż cztery zespoły: Zespół Śpiewaczy "Dębowianie" z Dębowa, Zespół Śpiewaczy "Gacanki" z Gaci Przeworskiej, Zespół Śpiewaczy "Cantus" z Gorliczyny i Zespół Śpiewaczy "Pawłosiowianie" z Pawłosiowa.
   Dodatkowo Zespół Śpiewaczy z Kisielowa i Zespół Śpiewaczy"Krzeczowiczanki" z Krzeczowic otrzymały wyróżnienia.
    Podsumowując tegoroczną edycję Przeglądu jury doceniło wysoki poziom wszystkich biorących w nim udział grup. Szczególne słowa uznania kierując do tych zespołów, które sięgają do najstarszych tradycji kolędniczych czyli tzw. kolęd gospodarskich.
Komentarze
Popularne
Komentowane