Nowe monodramy

Nowe monodramy
Niedawno w jarosławskim MOK odbyła się premiera trzech nowych monodramów w wykonaniu aktorów Grupy Teatralnej "Plaster", a zarazem uczniów dwóch jarosławskich szkół - I LO im. Mikołaja Kopernika i ZSP im. Stanisława Wyspiańskiego.
- Monodram jako taki jest niezwykle trudną formą wyrazu aktorskiego - mówi Paweł Sroka, reżyser tych przedstawień. - Niewątpliwie trudno jest samemu na scenie skupić uwagę na akcji, treści i formie spektaklu. Mimo że aktor posiada duży warsztat to zawsze monodram pozostaje wyzwaniem.
    Każdy z nowych spektakli mówi o czymś innym. "Marzyciel" wg F. Dostojewskiego na podstawie "Białych nocy" w wykonaniu Eweliny Kołodziej to próba ukazania miłości przez pryzmat schizofrenii. Drugi monodram, "Zabić tę świnię" wg tekstów Henryka Cebuli oraz wierszy S. Witkiewicza, w wykonaniu Katarzyny Cebuli, jest satyrycznym spojrzeniem na problem, w którym obrońcy praw zwierząt dopatrzyć się mogą wiele dobra, a politycy zaczerwienią się ze wstydu. Próba przedstawienia głodu, przede wszystkim fizycznego, ale także psychicznego to temat jaki podjął Konrad Żygadło na podstawie "Głodu" Knuta Hamsuna.
    Warto wspomnieć, że "Plaster" i w tym roku reprezentował Podkarpacie na Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju, która odbywała się w dniach 14-17 lutego, gdzie wystapił ze spektaklem "Kubuś - czyli uległość" wg. Eugeno Ionesco.
   
   
   
   
Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum