Pirania wciąż pływa

Autor: (wu zet) 01.03.2013 Nr: 9/2013 2
Pirania wciąż pływa
Galeria Satyry "Pirania" bardziej jest znana w Polsce (a nawet poza jej granicami) niż w Jarosławiu. Mieściła się w kilku różnych miejscach, ale nierozerwalnie związana jest z jarosławskim "Plastykiem", bo nauczyciel tejże szkoły - Henryk Cebula - jest jej twórcą i cały czas ją prowadzi.
Swoją działalność "Pirania" rozpoczynała w niewielkiej kawiarni przy ulicy Kasztelańskiej. Tam obchodziła pięciolecie istnienia. Potem funcjonowała - jak to określa H. Cebula - "na uchodźstwie", czyli jakiś czas w Rzeszowie i chwilkę w Sieniawie. Po tych występach gościnnych powróciła do Jarosławia i ulokowała się w Klubie Muzycznym "Da Salvatore". Tu świętowała 10-lecie, a śp. Krzysztof Krzych, zmarły niedawno dyrektor "Plastyka" powiedział wtedy: Henryk Cebula proponuje nam satyrę na najwyższym poziomie. Kto w Jarosławiu potrafi nas bardziej rozbawić?
    Ostatnim (obecnym) akwenem "Piranii" jest Pub Piwnica, gdzie niedawno obchodzone było jej 15-lecie.
   - Pamiętam jak jedna mama (było to chyba w maju) przyniosła na wernisaż trzymiesięczne dziecko - wspomina Henryk Cebula. - Chłopak ma teraz piętnaście lat i chodzi do nas do liceum. Na pięciolecie "Piranii" strzelił z pukawki mały Kubuś Sroka, teraz też chodzi do nas do szkoły, a na wernisażu z okazji 15-lecia wystąpił z teatrem "Plaster".
    "Pirania" to jedna z bardziej renomowanych galerii satyry w naszym kraju. Swoje prace prezentowali w niej wszyscy liczący się polscy rysownicy (i kilku zagranicznych), m.in. Szczepan Sadurski, Sławomir Łuczyński, Andrzej Legus, Dariusz Pietrzak, Michał Graczyk, Jacek Frąckiewicz, Zbigniew Jujka. Antoni Chodorowski, Jacek Frankowski. Krzysztof Toboła, Andrzej Graniak, Jacek Kawa, Wiktor Czura. Jarosławskich rysowników też nie zabrakło. Wystawiał w niej swoje prace śp. Edward Kieferling, Marek Gliwa, Damian Waliczek, no i oczywiście sam Henryk Cebula, który bez wątpienia należy do czołówki polskich karykaturzystów i satyryków. W sumie było to niemal 140 wystaw. Tej z okazji 15-lecia towarzyszy pokonkursowa wystawa rysunku satyrycznego XV Ogólnopolskiego Turnieju Satyry o "Złotą Szpilę" organizowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. Bywali w niej muzycy i politycy (w pierwszej "Piranii" swój podpis na specjalnym słupie złożył Donald Tusk), występowały kabarety i grupy teatralne.
   - Chciałbym tę galerię kolejne pięć lat pociągnąć - mówi H. Cebula. - Będzie wtedy dwudziestolecie, może wydam album i może wtedy "Pirania" będzie złowiona, usmażona i zjedzona.
    Ale to dopiero za pięć lat. Na razie "rybka" pływa i ma się dobrze...
   
Komentarze
czosnek -cebula 02.03.2013, 01:21 z IP: 83.28.9.113
a krzychu patrzy
01.03.2013, 12:56 z IP: 87.99.63.100
Tak trzymać p.Henryku:) Gratuluję wytrwałości
Popularne