30 lat Białoboczoków

30 lat Białoboczoków
Łączą przeszłość z teraźniejszością, pielęgnują tradycję, tańczą, śpiewają, a grą aktorską rozwijają uczucia do polskiej wsi. I tak już od 30 lat. Zespół Ludowy Białoboczoki działający na terenie gminy Gać świętował jubileusz swojej działalności w sobotę, 18 maja.
- Celem pracy naszego zespołu było i jest zachowanie tożsamości narodowej, obyczajów, pieśni, tańców, wszystkiego co składa się na dziedzictwo kulturalne - mówiła Bronisława Wołowiec, założycielka zespołu. - Mam nadzieję, że jakkolwiek potoczą się losy naszej Ojczyzny, wieś pozostanie zawsze ostoją kultury ludowej i tradycji, zawsze wierną polskości.
    Zespół rozpoczął działalność w 1983 r. przy Szkole Podstawowej w Białobokach. Od tamtej pory B. Wołowiec kieruje zespołem, pisze teksty, scenariusze teatralne, skecze, jest jednocześnie reżyserem i aktorem. Niezastąpioną w scenkach humorystycznych jest dla niej Maria Sekreta. Zespół oprócz osób starszych tworzy duża grupa młodzieży, którą B. Wołowiec potrafiła skupić wokół siebie. W 1993 r. zespół przeniósł swoją działalność na niwę KGW w Białobokach. Od tamtej pory działalność jest bardziej rozszerzona o obrzędy, dawne pieśni i tańce. Do zespołu dołączyli mężczyźni, co również pozwoliło na rozszerzenie repertuaru.
    Grupa ludowych artystów od lat uświetnia różne imprezy gminne i powiatowe oraz występuje na konkursach zdobywając czołowe miejsca, jak choćby w Starym Dzikowie w "Wątkach folkloru ludowego". Znany jest z obrzędów: " Kiszenie kapusty", "Fragmenty Wesela dawnego" - w tym Stawianie Wiechy "Łodczynianie - zamawianie", " Lepienie - polepy", "Swaty" czy "Darcie pierza". Doceniony przez WDK w Rzeszowie wystąpił w "Podkarpackim Weselu" w Rymanowie.
    Jubileusz to szczególne przeżycie dla byłych i aktualnych członków zespołu. W tym dniu wielu zaproszonych gości pospieszyło z życzeniami, kwiatami i prezentami dla Białoboczoków m.in. wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, instytucji kultury i inni. Jubileusz Białoboczoków zbiegł się 55-leciem pracy artystycznej B. Wołowiec. W dowód uznania otrzymała pamiątkowy grawerton od Gminnego Ośrodka Kultury w Gaci.
    Jubileuszowe spotkanie nie mogło odbyć się bez występu artystów, którzy kolejny raz pokazali swój ogromny talent, pasję i umiłowanie do folkloru. I oby tak jeszcze przez długie lata.
   
   
Komentarze
Popularne
Komentowane