Roztańczony Gacok

Autor: W. Żak 07.06.2013 Nr: 23/2013 4
Roztańczony Gacok
W niedzielę, 2 czerwca na stadionie sportowym w Gaci odbył się VII Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego GACOK. Przegląd ma charakter konkursu, a jego celem jest propagowanie tradycji i folkloru regionu Podkarpacia oraz prezentacja tradycyjnych tańców ludowych tego regionu. Imprezie towarzyszyły degustacje potraw przygotowanych przez panie z KGW z terenu gminy Gać.
W konkursie udział wzięły zespoły tańca ludowego i pary taneczne, prezentujące naturalnie wyuczone tańce oraz tańce w układach choreograficznych opracowane pod okiem instruktorów.
    Wśród suitów, polek, krakowiaka, gacoka i innych tańców, które to królowały na scenie, pośród muzyki i śpiewów, artyści zachwycali barwnymi strojami ludowymi.
   - W przeglądzie po raz pierwszy udział wzięły zespoły z Rzeszowszczyzny ? to ogromna radość móc ich oglądać na naszym przeglądzie - cieszyła się Krystyna Trojanowska z CK w Przemyślu.
    W prezentacjach udział wzięło 9 zespołów i 5 par tanecznych. Wykonawców oceniało jury w składzie: Alicja Chaszczak - choreograf, Janina Wojturska - choregoraf i Sławomir Gołąb - muzyk. W kategorii par tanecznych I m-ce zdobyli Barbara Pańko i Andrzej Hawro z Białoboków, a II miejsce Marta Buk i Zenon Buk z Krzemienicy. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Jabłońska i Adam Kunysz z Krzemienicy, Grażyna Franus i Jan Szpytma z Białoboków oraz Monika Śliwa i Stanisław Gliniak z Pawłosiowa.
    W kategorii zespołów tanecznych I nagrodę otrzymał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie z Markowej, trzy równorzędne II nagrody otrzymali: Zespół Regionalny Wesele Krzemienickie z Krzemienicy, Zespół Pieśni i Tańca Łańcut z Łańcuta oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Gacoki gr. młodzieżowa z Gaci.
    Trzy równorzędne III nagrody otrzymali Zespół Pieśni i Tańca Bandoska z Rzeszowa, Zespół Pieśni i Tańca San z Leżajska oraz Zespół Pieśni i Tańca Pawłosiów z Pawłosiowa. Wyróżnienia otrzymali: Regionalny Zespół Taneczny ?Pogórzanie? z Gorlic i Zespół Pieśni i Tańca Familia z Rudołowic. Specjalne wyróżnienie powędrowało do cymbalisty z kapeli towarzyszącej ZPiT Familia z Rudołowic - Emanuela Orlewicza.
    Po prezentacjach wystąpiła Kapela Podwórkowa Cianto z Rzeszowa, a po zakończonym przeglądzie odbyła się zabawa taneczna z zespołem Irys
Komentarze
Popularne
Komentowane