10 lat "Piganeczek" i KGW

Autor: W. Żak 19.07.2013 Nr: 29/2013 2
10 lat "Piganeczek" i KGW
Dziesięć lat temu w Piganach powstało Koło Gospodyń Wiejskich i zespół "Piganeczki". Ich wieloletnia aktywność artystyczna i działania w zakresie kultywowania regionalnych tradycji, obyczajów i śpiewu zasługują na najwyższy szacunek i uznanie. Swój jubileusz świętowali w minioną sobotę, 13 lipca w Domu Ludowym w Piganach.
W uroczystości udział wzięli m.in. burmistrz MiG Sieniawa Adam Woś, wiceburmistrz Janusz Świt, przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Król, sołtys Pigan i jednocześnie radny Grzegorz Krzyżak oraz liczne grono zaproszonych gości. Wszystkich powitała przewodnicząca KGW Kazimiera Buniowska. Przypomniała 10-letnią działalność koła i zespołu.
    KGW w Piganach odnowiło swoją działalność w 2003 r. z inicjatywy Zofii Piskorz z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Przeworsku oraz władz gminy Sieniawa. Od tamtego czasu panie wzięły sprawy wsi w swoje ręce. Koło organizowało kursy, których intencją było dostarczenie mieszkankom umiejętności wzorowego dbania o dom i rodzinę, poprzez np. pokazy gotowania. Członkinie brały udział w wielu konkursach kulinarnych. Np. w finale regionalnym konkursu pn. "Nasze kulinarne dziedzictwo" zajęły II m-ce za "Bałabuchy z kapustą i grzybami" w wyk. Czesławy Kotlarz, również I m-ce w konkursie przaśnych potraw w Kolbuszowej. Wiele czołowych miejsc zajęły również za "Gościnnik chlebowy" i "Syrnik galicyjski", który przygotowuje Bronisława Bajor z córką Elżbietą oraz za "Pierogi razowe z kaszą gryczaną, serem i maczką" autorstwa K. Buniowskiej.
    Od 19 czerwca 2003 r. przy Kole działa Zespół Śpiewaczy "Piganeczki". Założyła go przewodnicząca Koła wraz z Leonardem Wermińskim. Zespół dał wiele występów w kraju i za granicą, a w swoim repertuarze ma pieśni obrzędowe, biesiadne, cygańskie, ludowe ballady czy kolędy i pastorałki. Zdobył m.in. I m-ce w Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w 2011 r. w Tryńczy i II m-ce w XV Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych w Zarzeczu. Zespół rozszerzył swoją działalność o widowiska teatralne, skecze i kabarety, do których członkowie sami piszą scenariusze, przygotowują stroje i rekwizyty. Nieocenioną pomoc zespołowi niesie 81-letnia Stefania Woś, która służy różnoraką wiedzą oraz tekstami zapomnianych piosenek i kolęd. Prezentowane w widowiskach obrzędy i zwyczaje z Sieniawszczyzny zostały wysoko ocenione w konkursach w Kolbuszowej, Oleszycach czy Starym Dzikowie.
    W 2010 r. w efekcie realizacji projektu "Podkarpacka Akademia Kobiet Aktywnych" powstało Stowarzyszenie Krzewienia Kultury i Tradycji "Piganeczki". Wówczas nagrano płytę dla Polskiego Radia z piosenkami zespołu i wydano śpiewnik.
    Obecny skład zespołu to: Bronisława Bajor, Kazimiera Buniowska, Regina Buniowska, Janina Dyrda, Urszula Gąsiorowska, Teresa Kobylińska, Czesława Kotlarz, Marian Krajewski, Elżbieta Luty, Alicja Pigan, Danuta Lisik, Janina Pigan, Danuta Siek, Beata Szczęch, Dariusz Szczęch, Leonard Wermiński, Stefania Woś, Władysław Zięba, Katarzyna Zięba, Krystyna Lisik oraz najmłodsza, 5-letnia Celinka Szczęch, która występuje wraz z grupą prawie od urodzenia. Najbardziej zaś aktywne gospodynie w KGW to: Alicja Beńko, Czesława Pigan, Alicja Gardzielik, Anna Organiszczak, Janina Buniowska, Barbara Witnik i Lucyna Kiepek, które wraz z paniami z zespołu współorganizują różne uroczystości.
    Podziękowania za twórczą działalność artystyczną i społeczną na przestrzeni 10 lat złożył jubilatom burmistrz Adam Woś oraz wybrani goście. Podczas spotkania wspomniano wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn opuścili zespół, ale zapisali się w jego historii.
    Zespół umilił wszystkim czas swoim śpiewem, a KGW zadbało o rozkosze podniebienia. Chętni mogli obejrzeć również zaprezentowaną wystawę dokumentującą osiągnięcia zespołu oraz wystawę prac rękodzielniczych członkiń zespołu.
Komentarze
Popularne
Komentowane