Poseł Golba nie przebiera w słowach

Całą Polskę obiegły słowa posła Mieczysława Golby, które wypowiedział w Sejmie w dniu głosowania nad projektem uchwały w sprawie zbrodni wołyńskiej.
Poseł Golba z mównicy sejmowej mówił m.in. tak:
   - Pochodzę z miejscowości Wiązownica, która 17 kwietnia 1945 roku została w całości spalona przez bandę UPA, oddział "Mesnyki", a "mesnyki" to inaczej "mściciele". (...) To było ludobójstwo. Dom moich rodziców, w którym mieszkali został spalony i cała wieś. (...) Ja wiem, że na tej sali jest poseł, którego ojciec działał w tej bandzie. Dlatego bardzo proszę panie Premierze nie słuchać tego człowieka, bardzo proszę o podjęcie decyzji śmiałej i odważnej, to było ludobójstwo.
    Nazwiska posła M. Golba nie wymienił, ale bardzo szybko wyszło na jaw, że chodziło mu o Mirona Sycza (PO) i jego ojca Oleksandra. Dyskusja w Sejmie wywołana została tym, że w projekcie uchwały ws. zbrodni wołyńskiej przygotowanym przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu rzeź ta określona została jako "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa". W związku z tym nie zgadzający się z takim postawieniem sprawy przygotowali poprawką głosząca, że "zbrodnia wołyńska na Polakach ze względu na jej zorganizowany i masowy wymiar to zbrodnia ludobójstwa". Poparła ją Komisja Sejmowa, która przygotowała projekt uchwały oraz kluby SLD, PSL, PiS i Solidarnea Polska. Jednak podczas głosowania wielu posłów z tych klubów się wyłamało i ostatecznie przyjęta została wersja pierwotna, popierana przez PO.
    Od tamtego czasu minęło już parę dni. Czy poseł Mieczysław Golba podtrzymuje to, co wtedy powiedział?
   - Tak podtrzymuję moje słowa wypowiedziane w Sejmie i dodam, że ojciec posła Mirona Sycza, Oleksander Sycz urodzony w Laszkach w powiecie jarosławskim, był członkiem OUN od 1938 roku. Od jesieni 1944 roku w szeregach UPA, strzelec sotni Mesnyki (Mściciele) - mówi M. Golba. - Ta banda w okrutny sposób mordowała niewinne dzieci i kobiety. Ta banda w dniu 17 kwietnia 1945 roku spaliła moją rodzinną wieś, mordując ponad 100 mieszkańców, nawet kobiety w ciąży, czy dwuletniego Bronia Golbę, sześcioletniego Władzia Golbę, ośmioletniego Józia Golbę i nawet niemowlęta, 10-tygodniowe bliźniaki Anieli Kruk, padły ofiarą tej rzezi. Ojciec posła Sycza został schwytany przez żołnierzy Wojska Polskiego na wiosnę 1947 roku, otrzymał wyrok śmierci. Wyrok zamieniono na 15 lat więzienia. Ja nie oskarżam posła Mirona Sycza za haniebną działalność jego ojca. Ja przedstawiam jego zachowanie jako posła polskiego parlamentu, który kwestionuje ludobójstwo na Wołyniu i we Wschodniej Małopolsce oraz oskarża zasłużonych dla naszej ojczyzny żołnierzy AK. Zamiast przeprosić wszystkie dotknięte tą tragedią rodziny głosi wszem i wobec, że był wychowywany w nienawiści do Polaków, że jest dumny z poczynań swojego ojca. Jako przewodniczący Sejmowej Komisji potępia "Akcję Wisła". Może nie była ona najlepszym pomysłem, ale była mniejszym złem. Gdyby nie "Akcja Wisła" mordy niewinnej ludności trwałyby dalej. Przykładem braku obiektywizmu w działaniach posła Sycza może być jego stanowisko podczas 65 rocznicy tragedii wołyńskiej na Warmii i Mazurach, kiedy to starał się zminimalizować rangę obchodów tych zdarzeń. Pojednania nie można budować na fałszu i na nieprawdziwej historii. Należy doprowadzić do procesu pojednania takiego jak polsko-niemieckie, którego podstawą było stwierdzenie i uznanie przez stronę niemiecką niezbitych faktów, że Polacy padli ofiarą ludobójstwa.
    Poseł M. Sycz potępia Akcję Wisła, bo jego rodzice (matka pochodzi z Chotyńca) padli jej ofiarą. Podobnie jak cała najbliższa rodzina. Co do ojca - niczego się nie wypiera, mówi tylko, że Wiązownicy nie palił. A do UPA trafił, bo nie chciał być wcielony do Armii Czerwonej.
   
Komentarze
black 13.08.2013, 08:21 z IP: 164.126.191.20
czyzby wybory sie zblizaly? Taka inicjatywa powinna pojawic sie juz dawno. Rodzice opowiadali mi o ukrainskich bandach dobre 20lat temu,kiedy bylem malym chlopcem. Nikt nigdy nikomu nie zabranial informowac o historii. Niestety polscy politycy i lokalni "dzialacze" sa bardzo cyniczni i na wszystkim chca zbic polityczny kapital. Nie wierze Panu,Panie posle, nie wierze w Pana dobre intencje. Przepraszam za brak polskich znakow.
02.08.2013, 13:06 z IP: 31.128.8.30
Wypowiedź użytkownika "Marduk" powinna zostać zgłoszona do prokuratury!
31.07.2013, 09:24 z IP: 94.75.225.12
Bzdury piszesz zawistny człeku:):):) Brawo p.Golba ! dobrze powiedziane!!!
31.07.2013, 09:24 z IP: 94.75.225.12
Bzdury piszesz zawistny człeku:):):) Brawo p.Golba ! dobrze powiedziane!!!
Marduk 30.07.2013, 22:27 z IP: 178.42.235.165
Dobrze ktoś napisał źe wybory się zbliżają dlatego ta gnida z Wiązownicy daje znać że żyje,że wciąż jest jeszcze posłem dlatego wypływa po długiej ciszy
30.07.2013, 16:06 z IP: 188.116.53.154
Czyli w/g twojego"myślenia" nawet takich filmów jak "Potop" czy "Krzyżacy" nie powinno być no bo są książki:)żal ci d...ściska:) Piekny pokaz ! SUPER!!!! Panie Golba bardzo dobrze że Pan to powiedział!
prowincja 30.07.2013, 12:25 z IP: 213.238.119.120
są takie prostokątne przedmioty z papieru ...nazywaja się ksiażki ...można się z nich dużo dowiedzieć.. kiedyś telewizja kręciła filmy dokumentalne z relacjami żyjących świadków i pokazem miejsc teraz kręci się komiksowe, patologiczne rekonstrukcje dla nieczytatych bardzo bogobojne i ojczyźniane uczczenie OFOAR RZEZI przy wacie cukrowej, bigosie, piwie PODOBNO BYŁA TO BARDZO KULTURALNA RZEŹ
29.07.2013, 11:37 z IP: 94.23.89.25
Brawa dla p.Mietka! Bardzo mądrze powiedział!:)
29.07.2013, 11:37 z IP: 94.23.89.25
Brawa dla p.Mietka! Bardzo mądrze powiedział!:)
Wiązownica 29.07.2013, 10:17 z IP: 178.43.41.214
Gdzie był pan Golba do tej pory, że nic nie zrobił w sprawie tragedii jego miejscowości ? teraz WYPŁYNĄŁ na bazie ogólnonarodowej dyskusji ? no fakt, wybory samorządowe i parlamentarne już niedługo.
28.07.2013, 09:02 z IP: 213.251.189.203
No i za to p.Mietku Pana kochamy!!! Pełny szacun dla Pana!:)
28.07.2013, 08:53 z IP: 37.28.155.196
p.Mietku tak trzymać!!!:)
Robert 28.07.2013, 08:31 z IP: 194.146.217.53
Brawo p. Golba! Brawo Radymno! Prawdy nie można przemilczeć, ani tuszować!
28.07.2013, 08:30 z IP: 178.33.48.191
Brawo p.Golba!!! Nareszcie ktoś powiedział czarno na białym temu komuchowi co to teraz wielki PeŁOwiec haha Zamazać historie i przeprosić,,,Niemca ze walczyliśmy z nimi podczas drugiej wojny światowej! BRAWO! BRAWO! BRAWO!
ZZ Top 27.07.2013, 17:06 z IP: 31.128.8.60
Po raz kolejny jesteśmy świadkami erupcji geniuszu P.Golby.Tak bardzo zatroskany o pamięć historyczną,o pamięć o zmarłych,może odpowie nam,co zrobił dla żywych.Może pochwali się swoim dorobkiem parlamentarnym,za co powinni być mu wdzięczni mieszkańcy przede wszystkim Wiązownicy,ale także Jarosławia i Podkarpacia.Czyny Panie Golba,czyny,nie idiotyczne marsze,nie wzmianki o kompromitujących próbach kandydowania do najwyższych władz PZPN-u,nie uściski z Ziobro,czy Pana zamiłowanie do perkusji,tylko namacalne efekty Pana parlamentarnej działalności na rzecz naszego regionu. P.S Tytuł Waszego utworu 'Utracony czas'jest doskonałą puentą...
abcd 27.07.2013, 09:28 z IP: 31.128.8.32
Bardzo trafione słowa szkoda tylko że to nic nie zmieni i "betonu" nikt nie ruszy
27.07.2013, 09:25 z IP: 88.156.81.198
P.S. Jeszcze raz gratuluję ludziom z Radymna i innych biorących udział w improwizacji ! Było naprawdę OK!
27.07.2013, 09:23 z IP: 88.156.81.198
Trzeba naprawdę pogratulować organizatorom za kawał świetnej roboty!:)A Poseł Sycz będzie wszystko jak jego POlityczna obecnie Partia już chyba nie pzpr i nie SLD teraz się zapisał już do PO a oni to doprowadzają do tego że Polska napadła na Niemcy Polska wybudowała obozy koncentracyjne Polska zrobiła Getto Polacy wszystkich wymordowali zwłaszcza żydów powstaja pomniki UPA czy BOLSZEWIKÓW itp. kpina! POlityczni POlacy mają być tacy w/g Rządu że maja klęczeć na kolanach i mieć kompleksy przed całym światem! Ale niestety nie wszyscy zostana lemingami klęczącymi przed wielmożnymi:)!
xyz 26.07.2013, 14:00 z IP: 83.31.119.142
Brawo Panie Golba. Rzeczy trzeba nazywać po imieniu. Gdy na Ukrainie trwała "pomarańczowa rewolucja" nasze elity niczym na wyścigi pędziły na kijowski majdan by wspierać Juszczenkę. Za kilka lat tenże Juszczenka w setne urodziny Stepana Bandery chciał przez ziemię polską urządzić rajd jego imieniem. Tylko zdecydowane stanowisko środowisk kombatanckich zapobiegło temu. Elity w tym czasie milczały. Dość zakłamywania historii w imię poprawności politycznej. DOŚĆ !!!
zgredzina 26.07.2013, 13:18 z IP: 31.174.149.155
Uchwała pod dyktando UPA Skandal. Jak się dowiedziałem autorem treści przegłosowanej uchwały nie nazywającej Rzezi Wołyńskiej ludobójstwem jest Poseł PO Miron Sycz, syn zbrodniarza UPA skazanego na karę śmierci (niewykonanej i zamienionej potem na 15 lat więzienia) podwładnego Oresta dowódcy Kurenia Mesnyki (Mściciele), stryja Janusza Onyszkiewicza. Ojciec Mirona Sycza i Myrosław Onyszkiewicz odpowiedzialni byli za eksterminację polskich wsi w okręgach lwowskim, złoczowskim, sokalskim, rawskim, chełmskim. Orest był ówcześnie szefem sztabu i osobiście wydawał rozkazy. Ołeksander Sycz był strzelcem w oddziale specjalnym (zabójców). Poseł Miron Sycz w wywiadzie udzielonym dziennikarce TVN po przegłosowaniu uchwały powiedział, że ojciec dla niego jest wzorem gdyż nauczył go szacunku do innych ludzi (sic!) Miron Sycz był członkiem PZPR, z której wystąpił w 1989. Po 1990 działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2001 był kandydatem UW do Sejmu (protegowany Janusza Onyszkiewicza – a jakże by inaczej), a w wyborach w 2005 kandydatem PD do Senatu. Od 2006 pozostaje związany z Platformą Obywatelską. W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy PO uzyskał mandat poselski. W Sejmie objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, grup parlamentarnych polsko-ukraińskiej i polsko-rosyjskiej oraz delegacji Sejmu do Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy. W VII kadencji Sejmu objął funkcję przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Jest założycielem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, w którym od 1990 do 2007 pełnił funkcję funkcję dyrektora, następnie został honorowym dyrektorem tej placówki. Jako przewodniczący sejmiku warmińsko-mazurskiego wielokrotnie zapraszał weteranów OUN-UPA zamieszkujących na Ukrainie i w USA, na spotkania z młodzieżą i honorowanych w ramach tzw, pojednania polsko-ukraińskiego. Delegat na Światowe Forum Ukraińców w Kijowie. Kawaler Ukraińskiego Orderu za Zasługi I, II i III stopnia. Członek Stowarzyszenia Ordynacka. Czy ktoś może mi wyjaśnić do cholery co jest grane?
26.07.2013, 12:40 z IP: 88.156.81.198
Prawda zawsze boli.Tak niestety u nas było!
Popularne