Biesiada, ach biesiada!

Biesiada, ach biesiada!
Humor, śpiew, tańce, muzyka i dobra zabawa - tego wszystkiego można było uświadczyć w niedzielę, 21 lipca na placu rekreacyjnym w Tryńczy, gdzie odbył się VII Regionalny Przegląd Piosenki Biesiadnej i Gawędy - Spotkania Biesiadne 2013. Impreza ma na celu popularyzowanie wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych oraz często już zapominanego gawędziarstwa.
Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem występujących na scenie artystów. Łącznie zaprezentowało się 7 zespołów wokalnych, 12 zespołów wokalno-instrumentalnych, 4 kapele, 4 gawędziarki i duet kabaretowy. Najlepszym wykonawcom jury przyznało nagrody.
    W kategorii kapel I nagrodę otrzymała Kapela Biesiadna "Stic Brass" z Tryńczy, II nagrodę Kapela "Gacoki" z Gaci, a III nagrodę "Kapela Sołtysowa" z Szówska. Wyróżnienie w tej kat. powędrowało do "Kapeli Kańczuckiej" z Kańczugi.
    W kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych I nagrodę zdobył Zespół z Markowej, dwie równorzędne II nagrody otrzymał zespół "Kumoszki" z Rzeszowa-Załęża oraz "Pawłosiowianie" z Pawłosiowa. Dwie równorzędne III nagrody zdobył Zespół "Cantus" z Gorliczyny i Zespół Biesiadny "Wierzbianie" z Wierzbnej. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały zespoły: "Leszczynka" z Wólki Grodziskiej, "Sąsiedzi" z Białobrzegów, "Piganeczki" z Pigan i "Aktywni w Sieniawie" wraz z Kapelą "Rutyniarze" z Sieniawy.
    W kategorii zespołów wokalnych I nagrodę zdobył Zespół z Wyszatyc, II nagrodę otrzymali "Dzikowianie" ze Starego Dzikowa, a III nagrodę "Majdaniacy" z Majdanu Sieniawskiego. Wyróżnienie zdobył Zespół z Rożniatowa i "Krzeczowiczanki" z Krzeczowic.
    W kategorii gawędy I nagrodę jury przyznało Kazimierze Buniowskiej z Pigan, II nagrodę Annie Samborskiej z Sieniawy; dwie równorzędne III nagrody otrzymały Janina Dyrda z Wylewy i Bronisława Władysława Wołowiec z Białoboków. Wyróżnienie zdobył duet Janina Pysz i Janina Mihułka z Tuczemp.
    Na zakończenie przeglądu odbył się koncert Kapeli "Paka Sędzisza" z Sędziszowa Małopolskiego oraz zabawa taneczna przy zespole "Metro". Spotkania ubogaciły Koła Gospodyń z Gniewczyny Trynieckiej, Gniewczyny Łańcuckiej, Gorzyc i Tryńczy, które przygotowały stoiska z regionalnym jadłem i rękodziełem artystycznym.
    Organizatorami imprezy byli: Trynieckie Centrum Kultury i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Tryńcza Ryszard Jędruch.
Komentarze
Popularne
Komentowane