Gminne święta plonów

Autor: BK 23.08.2013 Nr: 34/2013 1
Gminne święta plonów
Lipiec i sierpień to wyjątkowe miesiące dla polskiej wsi. To okres wzmożonej pracy na polach, która związana jest ze zbiorem plonów. To także czas żniw, którego ukoronowaniem są dożynki, inaczej zwane świętem plonów.
W niedzielę, 18 sierpnia Gminne Dożynki odbyły się w dwóch sąsiadujących ze sobą gminach powiatu jarosławskiego. Rolnicy z gminy Pawłosiów obchodzili swoje święto w Cieszacinie Wielkim. Natomiast rolnicy z terenu gminy Roźwienica świętowali w Czudowicach.
    Zgodnie z tradycją dożynkową obydwie imprezy były podziękowaniem za ukończenie zbiorów i za zebrany plon. Plon, który jak podkreślali rolnicy był w tym roku obfity, a pogoda pozwoliła na jego planowe zebranie.
    Podczas obydwu uroczystości nie zabrakło typowo dożynkowych atrakcji, takich jak konkurs wieńców, czy występy ludowych zespołów śpiewaczych oraz tanecznych. Tradycyjnie swoje wyroby zaprezentowały także panie z Kół Gospodyń Wiejskich, a do tego można było podziwiać występy artystyczne, liczne dożynkowe konkurencje oraz pokazy.
    W dożynkach, poza gospodarzami Mariuszem Reniem, wójtem Gminy Pawłosiów oraz Tomaszem Kotlińskim, wójtem Gminy Roźwienica, udział wzięli wywodzący się z naszego terenu posłowie, a także przedstawiciele władz samorządowych, organizacji współpracujących z rolnictwem, sołtysi wsi z terenu gmin, a także sami rolnicy i mieszkańcy.
   
   
   
Komentarze
koko 23.08.2013, 15:06 z IP: 77.253.14.91
po słynnej rekonstrukcji rzezi wołyńskiej słowo DOŻYNKI bardzo źle mi się kojarzy
Popularne
Komentowane