Święto muzyki dawnej

Święto muzyki dawnej
W niedzielę, 18 sierpnia, w kościele oo. Franciszkanów odbyła się inauguracja XXI Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni", najważniejszego dorocznego wydarzenia w kalendarzu kulturalnym miasta, jednego z najsłynniejszych europejskich festiwali muzyki dawnej. Otwarcia dokonał burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski.
Motywem przewodnim tegorocznego święta muzyki dawnej w Jarosławiu są psalmy. One też to święto zainaugurowały. Były to XVI utwory Mikołaja Gomółki skomponowane do poetyckiego tłumaczenia psalmów biblijnych, dokonanego przez Jana Kochanowskiego. Wykonał je Bornus Consort, założony w 1981 roku na zamówienie redakcji muzyki dawnej Polskiego Radia Marcina Bornusa Szczycińskiego, współtwórcy jarosławskiego Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni".
    W poniedziałek, gdy zamykaliśmy ten numer GJ do festiwalowego koncertu przygotowywał się wybitny francuski muzyk i śpiewak, badacz muzyki dawnej i światowej sławy autorytet w dziedzinie chorału gregoriańskiego Marcel Peres (który do Jarosławia przyjechał już po raz kolejny). Artysta podczas występu w jarosławskiej Kolegiacie zaprezentował psalmodię łacińską i kantylację Pisma Świętego.
    Festiwal potrwa do niedzieli. W zabytkowych świątyniach Jarosławia oprócz psalmów zabrzmi muzyka europejska i orientalna sprzed kilkuset lat. Wystąpi w sumie około stu artystów. We wtorek Bazylikę Matki Bożej Bolesnej u oo. Dominikanów wypełnią Psalmy tureckie Wojciecha Bobowskiego/Ali Ufki (1610-1675) i Psałterz Genewski, w wykonaniu niemieckiego zespołu Sarband z gościnnym udziałem muzyków tureckich. Środa to wieczór Nieszporów Polskich w wykonaniu Adama Struga i jego Monodii Polskiej (kościół św. Mikołaja i Stanisława Biskupa). W czwartek w Kolegiacie p.w. Bożego Ciała - Salomone Rossi (1570-1630) i Psalmy hebrajskie. Wykonawcami będą Ars Cantus, Tomasz Dobrzański i rabin Jicchak Horovitz. W piątek podczas festiwalu pojawi się znowu twórczość Gomółki. Tym razem będą to psalmy z Psałterza Dawidów w wykonaniu zespołów Ensemble Brevis, Chorea Kozacka i Bractwo Lutni.
    Przez pięć dni Barokowa Orkiestra Wyszehradzka pod dyrekcją Marco Vitale, Contrasto Armonico i Sonatores Pannoniae oraz Chór Festiwalowy pod dyrekcją Marcela Peresa pracować będą nad "Vespro della Beata Vergine" Claudio Monteverdiego (1567-1643). Dzieło to zaprezentowane będzie w sobotę, w Bazylice MB Bolesnej. Wszystkie koncerty odbywać się będą o godzinie 20.
    Festiwal zakończy się w niedzielę, 25 sierpnia o 9.30 w Bazylice MB Bolesnej, XVIII-wieczną Mszą z rękopisów Sanktuarium Maryjnego w Gidlach z udziałem Chóru Festiwalowego, Orkiestry i solistów. Opracowanie i prowadzenie: Dawid Kusz OP.
    Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" odbywa się od 1993 roku, zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta, które w tamtym czasie przeżywało swoją świetność. Jego dyrektorem artystycznym jest Maciej Kaziński, muzyk, absolwent akademii Muzycznej w Gdańsku, a organizatorem Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Współorganizatorem jest Urząd Miasta Jarosławia i Klasztor oo. Dominikanów.
   
Komentarze