Festiwal za nami

Autor: (wu zet) 30.08.2013 Nr: 35/2013 15
Festiwal za nami
Ostatnim akcentem tegorocznego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" była Msza św. z elementami XVIII-wiecznej Mszy z rękopisów Sanktuarium Maryjnego w Gidlach. Odprawiona została w Bazylice Matki Bożej Bolesnej.
Ostatnim wieczornym koncertem były "Nieszpory dla Błogosławionej Dziewicy" Claudio Monteverdiego (1567-1643), monumentalne dzieło z 1610 roku, w wykonaniu Wyszehradzkiej Orkiestry Barokowej, Contrasto Armonico, Sonatores Pannoniae i solistów, pod dyrekcją Marco Vitale. Części chorałowe wykonał Chór Festiwalowy pod dyrekcją Marcela Peresa. Dzieło to przygotowywane było przez cały tydzień trwania festiwalu, podczas warsztatów. Wykonane zostało na instrumentach muzycznych z czasów Monteverdiego.
    Tematem tegorocznej edycji festiwalu były psalmy. Wśród nich znalazły się np. psalmy hebrajskie i tureckie Wojciecha Bobowskiego (Ali Ufki) oraz opracowania psalmów Jana Kochanowskiego w języku litewskim i ukraińskim. Pośród niemal stu wybitnych artystów, którzy w tym roku w Jarosławiu wystąpili, znalazł się m.in. wybitny francuski muzyk i śpiewak, badacz muzyki dawnej Marcel Peres, niemiecki zespół Ensemble Sarband z gościnnym udziałem muzyków tureckich, litewski zespół Ensemble Brevis i ukraińska grupa Chorea Kozacka oraz polskie zespoły Bornus Consort, Ars Cantus, a także Adam Strug i Monodia Polska.
    Przez cały tydzień odbywały się warsztaty Chóru Festiwalowego, warsztaty chorału gregoriańskiego, seminaria oraz tańce przy muzyce tradycyjnej w Klubie Festiwalowym.
    Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych korzeni" odbywa się od 1993 roku, zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Jest jednym z najsłynniejszych tego typu festiwali w Europie. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", we współpracy z Urzędem Miasta Jarosławia oraz Bazyliką Matki Bożej Bolesnej.
   
   
   
Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum