Czytali Fredrę

Autor: W. Żak 13.09.2013 Nr: 37/2013 1
Czytali Fredrę
W tym roku przypada 220. rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Z tej właśnie okazji postanowiono uczcić twórczość autora słynnej "Zemsty" narodową akcją czytania jego dzieł, zainicjowaną przez Prezydenta RP. Do akcji włączyły się Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku i Gminna Biblioteka Publiczna w Tryńczy. Akcja wzbudziła powszechne zainteresowanie.
Przeworsk
   W Przeworsku akcję czytania zorganizowano na rynku przed ratuszem. Do udziału zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, służb mundurowych, duchowni, pracownicy oświaty oraz czytelnicy. Popularny wiersz "Paweł i Gaweł" odczytali np. ksiądz prałat Tadeusz Gramatyka w roli Gawła, a w roli Pawła wystąpił o. gwardian Marceli Gęśla, narratorem zaś, jako A. Fredro był dyrektor biblioteki Henryk Prochowski.
    W przerwach między kolejnymi czytaniami przypomniano wybitną postać XIX-wiecznego pisarza, który nota bene urodził się w tak niedalekim od Przeworska Surochowie.
    Na tle stylowej scenografii pojawili się harcerze 13. Przeworskiej Drużyny Harcerzy z Kresów ubrani w stroje z epoki, którzy przedstawili epizody sceniczne. Dla dzieci przygotowano kącik plastyczny, a dla wszystkich słodki poczęstunek.
    Ci, którzy zabrali ze sobą książki z utworami Aleksandra Fredry, mieli możliwość uzyskania na nich okolicznościowej pieczęci. Chętni mogą jeszcze obejrzeć wystawę
   "Humorzasty Pan Hrabia Fredro" w budynku biblioteki.
   
Komentarze
Wanda Wasilewska 13.09.2013, 19:58 z IP: 31.128.8.30
Dlaczego nie było czytania dzieł Aleksandra Fredry w Surochowie?
Popularne
Najnowsze na Forum